"Największa operacja inżynieryjna w historii Grupy Lotos rozpoczęła się z początkiem maja. Do gdańskiej rafinerii przetransportowano wówczas trzy z czterech reaktorów o łącznej masie prawie 2,7 tysiąca ton. Są to aparaty instalacji łagodnego hydrokrakingu budowanej w ramach Programu 10+. Zgodnie z planem, cała operacja ma zakończyć się w sierpniu. Wówczas ustawiony zostanie najcięższy reaktor R2" - powiedział Zachowicz.
Rzecznik dodał, że MHC to instalacja, w której produkowane będą komponenty paliw silnikowych, głównie olejów napędowych. Zgodne z planem instalacja zostanie przekazana do uruchomienia w listopadzie 2010 roku.

Dzięki Programowi 10+, przy którym wartość nakładów inwestycyjnych przekracza 1,4 miliarda euro, na terenie rafinerii w Gdańsku powstaje szereg nowych, zaawansowanych technologicznie instalacji, które pozwolą przede wszystkim na zwiększenie zdolności przerobu ropy naftowej o 75 procent, z poziomu 6 do 10,5 miliona ton rocznie. Pod koniec czerwca stan realizacji Programu 10+ osiągnął poziom 82 procent - czytamy w depeszy PAP.