Jak poinformował PERN w komunikacie, umowa dotyczy m.in. ułożenia około 20 km rurociągu wraz z linią światłowodową na terenie gmin Zakroczym i Pomiechówek.
"Przetarg wygrała najlepsza, a zarazem najtańsza oferta" - powiedział cytowany w komunikacie PERN prezes spółki Robert Soszyński.

Po realizacji inwestycji na odcinku Orzechowo-Płock, do zamknięcia budowy tzw. trzeciej nitki odcinka wschodniego rurociągu "Przyjaźń" z Adamowa przy granicy z Białorusią do Płocka pozostanie jeszcze odcinek Zawady-Orzechowo. Ten ostatni etap przedsięwzięcia ma być zakończony w 2012 roku.

Według PERN, tzw. trzecia nitka rurociągu wschodniego "Przyjaźń", której budowa rozpoczęła się w 2002 r., będzie liczyła około 230 km, a łączny koszt całej inwestycji wyniesie blisko 1 mld zł. Oddanie tej magistrali do użytku pozwoli na optymalizację kosztów tłoczenia surowca, gdyż obecnie możliwości przesyłowe spółki są wykorzystywane maksymalnie. Po oddaniu do użytku tzw. trzeciej nitki rozpocznie się modernizacja pierwszej.