Co więcej, PGNiG uważa, że tego rodzaju doniesienia mogą mieć szkodliwy wpływ na przebieg dalszych negocjacji w sprawie dostaw gazu. Z drugiej strony negocjator nie może przekazywać opinii publicznej szczegółów rozmów z Rosjanami, gdyż mogłoby się to przyczynić do spiętrzenia trudności. "Negocjacje powinny być traktowane całościowo, a nie przez pryzmat wybranych elementów. Dopiero wówczas jest możliwa ich obiektywna ocena" - czytamy na stronach PGNiG.
 
PGNiG potwierdza natomiast, w niektórych sprawach strony mają w negocjacjach zupełnie odmienne zdania co do sposobów rozwiązania problemów, jakie powstały w ciągu ostatnich lat. Polski negocjator zapewnia "że wszystkie przedstawiane propozycje dotyczące rozwiązania spornych kwestii są biznesowo dla nas korzystne. PGNiG SA dąży do wypracowania takich rozwiązań, które będą akceptowane przez obie strony".
 
Aktualnie celem bezpośrednim i najważniejszym w działaniu PGNiG jest "zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa energetycznego kraju w zakresie dostaw gazu ziemnego zarówno dla gospodarki narodowej, jak i odbiorców indywidualnych" - podano w komunikacie.