Za wykonywanie tych prac odpowiedzialny jest EUPEC, który ma też wykonać prace związane z transportem i składowaniem materiałów. Miejscem składowania i przeładunku rur są m.in. Mukran, Kotka, Slite, Karlskrona, czy Hanko.

Dotychczas około 62 tys. rur pokryto betonem w Mukran, a 38 tys. w Kotka. W czasie realizacji projektu w Mukran zostaną wykonane prace przy powlekaniu około 126 tys. rur, co stanowi 60% przedsięwzięcia. Zakłady w Kotka obrobią zaś około 76 tys. rur, czyli pozostałe 40% potrzebne na zbudowanie obu nitek gazociągu.

Powlekanie rur betonem dla projektu Nord Stream rozpoczęło się w Mukran wiosną 2009 r., a w Kotka - latem ubiegłego r. Na każdym z placów produkcyjnych zatrudnione jest w tym celu ponad 200 osób.

Wykonywana powłoka betonowa ma grubość od 60 mm do 110 mm i stosowana jest do rur o długości 12 m i średnicy 1158 mm. Przeciętna waga rur stalowych wynosi 11 ton, zaś dodanie powłoki betonowej podwyższa tę wagę do około 24 ton i gwarantuje stabilność rur przy ich instalowaniu na morskim dnie.

Dotychczas ułożone zostało około 230 km pierwszej nitki gazociągu, która ma rozpocząć funkcjonowanie w przyszłym roku. Wówczas rozpocznie się instalacja drugiego ciągu. Zakłada się, że rura ta będzie dostarczać rocznie 55 mld m3 gazu ziemnego z Rosji do Niemiec.

Zobacz galerię zdjęć z budowy Gazociągu Północnego.