Obecnie prowadzone są testy eksploatacyjne nowego rurociągu. Inwestor – spółka PERN S.A., dysponuje już wszystkimi wymaganymi zgodami i pozwoleniami. Trwają odbiory końcowe, a wszystkie procedury powinny się zakończyć w ciągu kilku dni.

Uruchomienie nowej nitki ropociągu umożliwi rozpoczęcie remontu pierwszej nitki odcinka wschodniego, która powstała pół wieku temu.

Niedawno spółka poinformowała, że wkrótce gotowa będzie też blisko 160-kilometrowa trasa nowoczesnej linii światłowodowej z Warszawy do Siemiatycz. Ta ma być uruchomiona z początkiem nowego roku.

PERN to spółka państwowa, zajmująca się tłoczeniem ropy naftowej rurociągiem „Przyjaźń”. Aktualnie roczna przepustowość wynosi około 50 mln ton rocznie. Rurociągiem tym ropa z Rosji trafia do rafinerii krajowych w Płocku (PKN Orlen) i w Gdańsku (Grupa Lotos) oraz do zakładów niemieckich: PCK Schwedt i Mider Spergau. Spółka jest też odpowiedzialna za magazynowanie i transport surowca sprowadzanego drogą morską. W Polsce zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych. Bazy magazynowe mają łączną pojemność około 3,5 mln m3.