Wdrażana technologia spawania to CRC Evans. Umożliwia ona spawanie w sposób automatyczny za pomocą sześciu głowic umieszczonych wewnątrz spawanej rury oraz czterech głowic zewnętrznych. Dodatkowo wykorzystywane jest tu specjalne ukosowanie, zmniejszające ilość użytego materiału dodatkowego aż czterokrotnie.

Automatyzm tej metody pomaga zachować wysoką powtarzalność połączeń spawanych. Dodatkową korzyścią jest szybkość pracy. Jedna spoina na rurze o średnicy DN1000 jest około trzykrotnie szybciej wykonywana niż przy stosowaniu dotychczasowych metod – mówi Andrzej Fedor, kierownik działu technicznego tarnowskiego oddziału spółki.

Technologia została już przetestowana. Wśród podjętych działań, mających na celu sprawdzenie jej efektywności, było wykonanie złączy spawanych w ściśle określonych warunkach i kontrola ich jakości, przeprowadzona w laboratorium, a także badania niszczące i nieniszczące spoin, które odbyły się w akredytowanym ośrodku.

Gazociąg Strachocina–Pogórska Wola DN1000 będzie miał 97,4 km długości i ciśnienie robocze 8,4 MPa. Jego trasa prowadzić będzie przez gminy dwóch województw: małopolskiego i podkarpackiego. Inwestycję o wartości 600 mln zł realizuje konsorcjum firm z NDI Energy sp. z o.o. na czele. Przedsięwzięcie jest częścią projektu Korytarza Gazowego Północ–Południe, który połączy terminal LNG w Świnoujściu, Baltic Pipe oraz terminal LNG w Chorwacji.

Przeczytaj także: Jest zgoda na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu