Resort energii zapowiedział prace nad nowelą ustawy górniczej. Ich celem jest wydłużenie obowiązywania dokumentu do 2023 r. O planach, podczas posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej ds. polityki energetycznej UE, poinformował Krzysztof Tchórzewski, szef ministerstwa.
Obecna ustawa górnicza obowiązuje do końca 2018 r. Fot. hareluya / Shutterstock
Tchórzewski przypomniał, że Komisja Europejska (KE) wyraziła zgodę na publiczne wsparcie restrukturyzacji polskiego górnictwa w obszarze wydobycia węgla kamiennego przez kolejnych pięć lat. Aby jednak było to możliwe, konieczne są zmiany prawne i dostosowanie przepisów do norm unijnych.
Szef resortu dodał, że w rozmowach z KE Polska zadeklarowała udział węgla w produkcji energii na poziomie 50% (jako cel do osiągnięcia do roku 2050). Zdaniem Tchórzewskiego, udział ten może być nawet niższy – wszystko za sprawą realizowanych obecnie dużych inwestycji w krajowej energetyce węglowej.
Z naszego wyliczenia wynika nawet, że w 2050 r. będziemy mieli mniej niż 50% energii elektrycznej w węglu, i to może być nawet znacząco mniej, zachowując obecny potencjał wydobycia węgla kamiennego – powiedział, cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP), minister.
Wśród najważniejszych inwestycji w tym obszarze znajduje się budowa nowych bloków energetycznych w elektrowniach w Opolu, Jaworznie i Ostrołęce. Krzysztof Tchórzewski zwrócił szczególną uwagę na to ostatnie przedsięwzięcie, zaznaczając, że sprawna realizacja prac przygotowawczych do wdrożenia projektu w Ostrołęce była możliwa m.in. dzięki uregulowanemu statusowi prawnemu terenu, możliwości szybkiego rozpisania przetargu i uzyskania pozwoleń na budowę.
Przeczytaj także: Tchórzewski o polskiej energetyce: „udział węgla będzie spadał”
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.