Jak uważa Józef Węgrecki, członek zarządu Orlenu ds. operacyjnych, modele VR (ang. Virtual Reality) pozwolą szkolić operatorów w trudnych i rzadkich sytuacjach, które są rzadko spotykane w trakcie normalnego ruchu instalacji.

Tym bardziej, że obecnie wydłużone okresy między remontami oraz coraz mniejsza liczba awarii ogranicza liczbę okazji do zdobywania doświadczenia w zakresie zatrzymań i rozruchów instalacji oraz uruchamiania poszczególnych urządzeń. Testowane rozwiązanie stanowi także odpowiedź na potrzeby młodszych pracowników, którzy nie wyobrażają sobie świata bez cyfrowej rzeczywistości – tłumaczy Józef Węgrecki.


Orlen właśnie ogłosił przetarg na zakup rozwiązania VR. Pilotażowe szkolenia będą odbywały się na odwzorowanym układzie pomp instalacji Olefin, wykonanym w technologii 3D.

W przypadku pozytywnych rezultatów przeprowadzonego pilotażu zakładane jest zbudowanie docelowego, w pełni komplementarnego systemu szkoleniowego łączącego technologię VR z wdrażanym oddzielnym rozwiązaniem OTS (ang. Operator Training System) – czytamy w komunikacie.

PKN Orlen to lider wśród przedsiębiorstw petrochemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Przeczytaj także: Premier odebrał ministrowi energii nadzór nad Orlenem i Lotosem