Chcielibyśmy ten projekt realizować, tym bardziej, że wstępne analizy pokazują, że produkt w postaci syngazu i później metanolu po pierwsze ma klienta, bo Polska go importuje; po drugie, ceny za metanol są na tyle wysokie, że uzasadniają tę inwestycję. Poza tym potrafimy przy tym zgazowaniu zagospodarować również śmieci, 10-15% śmieci, więc potrafimy włączyć się aktywnie w program gospodarki w obiegu zamkniętym powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową (PAP) Rogala w rozmowie z Polskim Radiem Katowice. Wyjaśnił, że, aby projekt mógł dojść do skutku, spółka teraz potrzebuje przygotować dokumenty i umowy.

Mając na uwadze politykę dekarbonizacyjną Komisji Europejskiej (KE), w karbochemii musimy poszukiwać przyszłości dla sektora węglowego zaznaczył prezes.

Analizowany przez spółkę projekt instalacji zgazowania węgla, o zdolności przetwórczej okolo 1,2 mln ton węgla rocznie, realizowany miałby być na terenie jednej z kopalń PGG. Wartość takiego projektu oszacowano na 500 mln EUR.

Polska Grupa Górnicza jako spółka celowa powstała w celu przejęcia majątku i zobowiązań Kompanii Węglowej. 1 kwietnia 2017 r. została podpisana umowa sprzedaży na rzecz PGG sp. o.o. przedsiębiorstwa KHW S.A., w skład którego wchodzą Kopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice-Wesoła, Kopalnia Węgla Kamiennego Murcki-Staszic, Kopalnia Węgla Kamiennego Wujek oraz Kopalnia Węgla Kamiennego Wieczorek, a także udziały w Śląskim Centrum Usług Wspólnych sp. z o.o. w Katowicach. 29 grudnia 2017 r. PGG sp. z o.o. przekształciła się w spółkę akcyjną.

Przeczytaj także: Lotos ma trzecią instalację do produkcji wodoru