W stolicy Indii, New Delhi, podpisano porozumienie ws. współpracy Polski i Indii w dziedzinie górnictwa. Kraje chcą współdziałać w zakresie poszukiwania i wydobycia węgla oraz wdrażania czystych technologii węglowych. Dlaczego Indie? Jak wyjaśnia wiceminister energii Grzegorz Tobiszewski, kraj ten posiada liczne pokłady surowca i planuje zwiększyć jego wydobycie. Polska z kolei, w zamian, może przekazać Indiom swoje doświadczenie w zakresie restrukturyzacji i modernizacji sektora górniczego.
Podpisano polsko-indyjskie porozumienie o współpracy w dziedzinie górnictwa. Fot. ilustr. Sunshine Seeds / Adobe Stock
Polska Indiom ma pomóc w osiągnięciu ambitnego celu, jakim jest zwiększenie wydobycia węgla z 708 mln ton (2016 r.) do 1 mld ton rocznie (2020 r.) oraz zwiększenie dywersyfikacji dostaw surowca (obecnie pochodzi on głównie z Australii). Ponadto azjatycki kraj jest zainteresowany m.in. technologiami podziemnymi i odkrywkowymi w zakresie budowy kopalń, ale także dostawami maszyn i urządzeń górniczych i usługami dla krajowego górnictwa węglowego. Przedstawiciele strony indyjskiej w New Delhi liczą na polskie wsparcie we wdrażaniu nowoczesnych technologii wzbogacania węgla i spalania oraz wychwytywania metanu, a także współpracę naukowo-techniczną.
To nie pierwsze porozumienie w ramach wieloletniej już współpracy polsko-indyjskiej. Rok temu polskie firmy górnicze podpisały podobny dokument z organizacjami wspierającymi ich inwestycje w Indiach, a w styczniu 2017 r. porozumiano się z Bengalem Zachodnim. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) od listopada ub.r. współpracuje z Essar Steel – jedną z największych firm indyjskiego przemysłu stalowego. Spółka kupuje od JSW produkowany w zakładach polskiego przedsiębiorstwa koks.
Przeczytaj także: Na Górnym Śląsku powstanie nowa kopalnia
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.