Proces poszukiwania i eksploatacji złóż jest skomplikowany i wymaga zarówno współpracy wielu specjalistów (m.in. geologów, inżynierów złożowych i produkcyjnych czy ekonomistów), jak i wykorzystania odpowiedniego oprogramowania i zestawów danych. Oprogramowania najczęściej w każdej wspomnianej dziedzinie są różne, co utrudnia wspólną pracę. Lekarstwem na te problemy ma być platforma „Cyfrowe złoże”, która integruje wyniki pracy specjalistów z różnych dyscyplin w jeden model złożowy.

Model ten ma obejmować cały proces wydobywczy, pozwalając m.in. na symulację różnego typu scenariuszy wydobycia z nawet kilku złóż jednocześnie. Dzięki nowej platformie zwiększyć ma się dokładność czynionych prognoz, a program wierceń i zużycie energii czy łańcuchy dostaw mają być zoptymalizowane. Analizie poddawane będą też efekty planowanych inwestycji (CAPEX).

„Cyfrowe złoże” to narzędzie, które umożliwi PGNiG jeszcze efektywniejsze wykorzystanie zasobów ropy i gazu. Zintegrowane zarządzanie złożami na etapie poszukiwań, eksploatacji i inwestycji przyczyni się do zwiększenia sczerpania i przedłużenia żywotności złóż a jednocześnie do obniżenia kosztów produkcji i większego zwrotu z inwestycji w wydobycie – wyjaśnia Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG S.A.

Korzyści z wdrożenia systemu udowadniają wyniki pilotażu przeprowadzonego na złożu Załęcze eksploatowanym już od ponad 40 lat. PGNiG wykorzystała narzędzie do analizy różnych scenariuszy modernizacji kopalni gazu, co umożliwiło wybór optymalnego wariantu inwestycji, którego efektem jest wzrost prognozowanego wydobycia ze złoża o 800 mln m3 gazu ziemnego. Zwiększenie  przewidywanej produkcji przełożyło się z kolei na poprawę efektywności ekonomicznej samej inwestycji.

Polska nie jest krajem szczególnie bogatym w węglowodory, dlatego musimy dobrze wykorzystać te zasoby, którymi dysponujemy – zauważa Wożniak. To zresztą jest trend światowy, widoczny również tam, gdzie ropy i gazu jest pod dostatkiem. Dlatego „Cyfrowe złoże” pomoże nam także w realizacji planów zagranicznych – do naszej wiedzy i doświadczenia dołożyliśmy nowoczesne narzędzie, które zwiększa atrakcyjność PGNiG jako partnera na koncesjach.

Docelowo platforma „Cyfrowe złoże” będzie wykorzystywana przez GK PGNiG w kraju i zagranicą. Priorytetem ma być jednak Polska, gdzie spółka eksploatuje ponad 2 tys, odwiertów na ponad 200 złożach. Kolejnym etapem wdrożenia będzie budowa kompatybilnej z systemem Zintegrowanej Bazy Danych gromadzącej wszystkie informacje geofizyczne, geologiczne, eksploatacyjne i finansowe dotyczące wydobycia.

Przeczytaj także: Wypadki w kopalniach – górnicy uczą się w pracowni VR