JSW pracownię VR wyposażyła w 13 stoisk. Technologia VR to nowość, która pozwala ustawić pracownika w sytuacji, w której jeszcze nie był, a która jest przecież możliwa – mówi Aldona Urbanek, kierownik działu szkoleń i adaptacji JSW Szkolenie i Górnictwo.

Dodaje, że dzięki VR można nauczyć się, w bezpiecznych warunkach, rozwiązywania problemów związanych np. z ewakuacją na wypadek pożaru. Nic nie zastąpi umiejętności praktycznych, ale szkolenie pokazuje, z czym można mieć do czynienia podczas pracy. Zdecydowanie stawiamy na sytuacje kryzysowe, bo po pierwsze rzadko występują, a po drugie – trzeba szybko podjąć określone działanie. Sytuacje rutynowe są bowiem przewidywalne – dodaje Aldona Urbanek.


Technologia VR ma jeszcze jedną zaletę. Według badań, poziom zapamiętywania szkolenia z użyciem VR wynosi aż 70%, podczas gdy tradycyjny przekaz zapamiętywany jest tylko w 10%.

To dlatego, że dzięki wirtualnej rzeczywistości doświadczamy elementów, których nie możemy doświadczyć na co dzień. Mamy pierwszy dzień w pracy – a szkoleni przez nas panowie już dziś będą pod ziemią, choć tylko wirtualnie – tłumaczył Adam Stachowski ze Studio VR Premium z Wrocławia.

Przeczytaj także: JSW chce produkować nanostruktury węglowe