Przyczyną zmiany terminu oddania kompleksu koksowania do użytku jest niezapewnienie przez wykonawcę projektu, firmę KT, bezspornej gotowości technicznej do rozpoczęcia rozruchu instalacji DCU.

Zależy nam na tym, żeby przekazać do prób i testów technologicznych instalację bezpieczną i spełniającą nasze oczekiwania. Na aspekt bezpieczeństwa pracy i bezpieczeństwa procesów technologicznych zwracamy szczególną uwagę. W tym zakresie nie dopuszczamy żadnych kompromisów. Kładziemy szczególny nacisk na weryfikację systemów przedkładanych nam przez KT właśnie pod tym kątem. Pomagają nam w tym zaproszeni do współpracy uznani międzynarodowi eksperci oraz licencjodawcy technologii – wyjaśnia Patryk Demski, wiceprezes ds. inwestycji i innowacji Grupy Lotos.

Jak przypomina spółka, mimo iż głównym wykonawcą instalacji jest KT, to Lotos Asfalt jest właścicielem kompleksu i to po jego stronie leży decyzja o uruchomieniu obiektu. Aby mogła być podjęta, konieczny jest pozytywny wynik testów wydajnościowych, potwierdzających zdolność do włączenia danego obiektu do istniejących ciągów technologicznych gdańskiej rafinerii.

Lotos podpisał z wykonawcą aneks ws. przesunięcia terminu oddania instalacji. Nowa data to 30 czerwca br. Koncern zapewnia, że sytuacja ta nie wpłynie na efekty ekonomiczno-finansowe wynikające z eksploatacji wszystkich instalacji projektu EFRA. Mają one być widoczne w wynikach finansowych za ostatni kwartał tego roku. Opóźnienie nie zmieni także budżetu przedsięwzięcia.

Projekt EFRA polega na budowie instalacji kompleksu koksowania, m.in. instalacji opóźnionego koksowania (DCU, hydroodsiarczania benzyny z koksowania (CNHT), produkcji wodoru (HGU), mycia LPG (LPGTU), logistyki i magazynowania koksu (CS-LF) oraz destylacji hydrowaxu (HVDU). Głównym celem projektu jest lepsze zagospodarowanie ciężkiej pozostałości, tj. frakcji ropy naftowej, z której powstaje ciężki olej opałowy lub asfalt. Docelowo z tony ciężkiej pozostałości ma powstawać około 700 kg paliw i 300 kg koksu, a rafineria w Gdańsku będzie mogła zaprzestać produkcji ciężkiego oleju opałowego. Wartość inwestycji to ponad 2,3 mld zł.

Przeczytaj także: Fuzja Orlenu z Lotosem pod koniec tego roku?