Biogaz, produkowany w biogazowniach, to paliwo bardzo popularne w Unii Europejskiej, gdzie wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji ciepła i energii. W transporcie stosowane jest już na mniejszą skalę (m.in. jako zamiennik sprężonego gazu ziemnego, CNG).

Potencjał wykorzystania biogazu może wyraźnie wzrosnąć dopiero po jego uzdatnieniu do jakości biometanu.

Tak przygotowany biometan może stanowić pełnowartościowy produkt energetyczny i substrat chemiczny, ale również pełnowartościowe paliwo do napędu pojazdów drogowych – tłumaczy resort, wskazując również na to, że europejskie doświadczenia pokazały już wartość oczyszczonego biometanu jako; w całej UE jest on już zatłaczany do niemal 500 biogazowni.

Udział biometanu w produkcji biokomponentów dodawanych do paliw ma też być sposobem na wyprowadzenie Polski na prostą w kwestii realizacji unijnych celów klimatycznych. Produkcja biometanu w oparciu o tzw. substraty odpadowe (tj. m.in. biomasę z odpadów komunalnych) stanowi istotną zachętę do stosowania biometanu w zakresie zapewnienia minimalnego udziału tzw. biopaliw zaawansowanych, które do 2030 r. musi wynosić co najmniej 3,5% – poinformował resort.

Wiceprezes ds. inwestycji i innowacji koncernu Lotosu, Patryk Demski podkreślił, iż w ostatnich latach, dzięki ograniczeniu szarej strefy i wynikającemu stąd wzrostowi popytu na paliwa, nastąpił wzrost zapotrzebowania na biokomponenty, a co za tym idzie, na rozbudowę dedykowanej do nich infrastruktury logistycznej.

Zainicjowana przez Lotos koncepcja wykorzystania wytworzonego z biometanu biowodoru jako komponentu paliw ciekłych w transporcie, ma olbrzymi potencjał dla realizacji w Polsce unijnych celów, gdyż surowcem byłby w głównej mierze biogaz rolniczy, który po oczyszczeniu do biometanu byłby dostarczany do sieci przesyłowej gazu ziemnego – powiedział Demski.

Zapotrzebowanie samej Grupy Lotos mogłoby wynieść do 200 mln m3 biometanu rocznie. Rafineria Lotosu w Gdańsku posiada instalacje, które mogą wytwarzać biowodór z biometanu, ale także produkować paliwa zawierające biowodór.

Przeczytaj także: PERN buduje kolejne zbiorniki paliwa