• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Lotos: przebudowana platforma Petrobaltic gotowa do drogi

Opublikowano: 27-08-2019 Źródło: Lotos

Przebudowa platformy wydobywczej Petrobaltic została zakończona. Jednostka jest przygotowana do opuszczenia Gdańskiej Stoczni Remontowa i przemieszczenia na złoże. Jednostka została przekształcona w morskie centrum produkcyjne.


Platforma w stoczni remontowej. Fot. Lotos Platforma w stoczni remontowej. Fot. Lotos
  • Platforma wydobywcza Petrobaltic została przekształcona w morskie centrum produkcyjne
  • Jednostka została przebudowana w Gdańskiej Stoczni Remontowa
  • Po trwających niemal dwa lata pracach, wkrótce zostanie przeholowana na złoże B8

Projekt ma długą i skomplikowaną historię sięgającą 2015 r. Po dość trudnej pierwszej fazie, platforma Petrobaltic znalazła się w dobrych rękach. W październiku 2017 r.została przeholowana do Gdańskiej Stoczni Remontowa, gdzie dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu wielu ekspertów z wielu dziedzin oraz z zachowaniem wysokich standardów BHP z sukcesem zakończyliśmy zakres prac stoczniowych. To wszystko to efekt pracy zespołowej z nastawieniem na cel, który udało nam się wspólnie osiągnąć – komentuje Grzegorz Strzelczyk, prezes Lotos Petrobaltic. Teraz platforma zostanie posadowiona na złożu, czekają ją jeszcze prace na morzu, rozruchy, uruchomienie zainstalowanych na platformie systemów i efektywne zakończenie zagospodarowania złoża B8.

Przebudowa platformy wydobywczej. Fot. Lotos Przebudowa platformy wydobywczej. Fot. Lotos

Dla sukcesu dużego i skomplikowanego przedsięwzięcia kluczowa była operacja nasuwania i montażu na pokładzie platformy czterech potężnych modułów o wadze kilkuset ton każdy – systemu separacji ropy naftowej, systemu sprężania i eksportu gazu, systemu zatłaczania wody do złoża oraz systemu energetycznego, którego sercem jest turbogenerator wykorzystujący odseparowany gaz jako paliwo do zasilania platformy. Zamontowano też podpory pod moduł mieszkalny oraz spalarki gazów, czyli flary. Następnie kanałem portowym, przy użyciu barek, z ogromną precyzją przetransportowano moduł mieszkalny z lądowiskiem dla śmigłowców o wadze około 550 ton. Równie skomplikowaną operacją było posadowienie potem modułu na platformie – czytamy w komunikacie.


Dalsze działania obejmą przeholowanie centrum na złoże znajdujące się w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości około 70 km na północ od Jastarni. W następnym etapie jednostka zostanie przygotowana do przejęcia wydobycia z pracującej tam platformy Lotos Petrobaltic.

Platformę Petrobalic przekształcono w centrum wydobycia. Fot. Lotos Platformę Petrobalic przekształcono w centrum wydobycia. Fot. Lotos

Przeprowadzona przebudowa to tylko jeden z projektów inwestycji w zagospodarowania złoża B8. Skala całego przedsięwzięcia i specyfika offshore powodują, że jest to jedno z najciekawszych obecnie realizowanych przedsięwzięć w Europie. Obecnie realizowany zakres prac dotyczy I fazy programu docelowego zagospodarowania złoża B8, która zakończy się stabilnym wydobyciem z czterech odwiertów produkcyjnych. Plan docelowego zagospodarowania złoża B8 zakłada dalszy rozwój infrastruktury na złożu w II fazie, która umożliwi zwiększenie wolumenu wydobycia ropy i gazu poprzez dodanie kolejnych otworów produkcyjnych do eksploatacji, stabilny transport gazu wybudowanym w 2018 roku przez LOTOS Petrobaltic rurociągiem do Władysławowa oraz stabilizację pracy złoża poprzez zatłaczanie wody – głosi komunikat.

Przeczytaj także: Największa umowa na sprzedaż LNG. Synthos kupuje 8,2 tys. ton skroplonego gazu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.