• Umowa ważna jest przez dwa lata, ale może zostać przedłużona
  • Około 3/4 wydobycia Lotosu w Norwegii to gaz ziemny

Lotos Exploration & Production Norge (Lotos Norge) to spółka z Grupy Kapitałowej Lotos, prowadząca działalność poszukiwawczo-wydobywczą na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. PGNiG Supply & Trading to spółka z Grupy Kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) z siedzibą w Monachium. Zajmuje się handlem gazem w Europie Zachodniej, prowadzi też biuro handlu LNG w Londynie. Wspomniane zakupy gazu będą odbywać się od 1 października br. do 1 października 2021 r. W kontrakcie zawarto jednak opcję przedłużenia do 1 października 2025 r.

PGNiG to od 2010 r. strategiczny dostawca gazu ziemnego dla Lotosu, ponadto od 2015 r. dostarcza również ropę naftową do rafinerii w Gdańsku. Grupa Lotos to nasz strategiczny odbiorca gazu w Polsce. Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę handlową o rynek norweski. Jako PGNiG realizujemy strategię dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego i przygotowujemy się do sprowadzania gazu norweskiego do Polski. W 2022 r. po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe rozpoczniemy bezpośrednie i niezakłócone dostawy gazu z Norwegii do Polski na konkurencyjnych warunkach. Realizacja tego projektu otworzy także możliwości pogłębienia współpracy Lotosu i PGNiG – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG.


Wolumen uzależniony będzie od ilości gazu wydobytego przez Lotos Norge. Porozumienie z PGNiG jest dla nas atrakcyjne z punktu widzenia biznesowego, tym bardziej, że około 3/4 naszego wydobycia w Norwegii to właśnie gaz ziemny. Podpisana umowa pokazuje, że polskie firmy poprzez synergie są w stanie budować silną pozycję na międzynarodowym rynku surowców. Aktualne rezerwy (typu 2P) węglowodorów w Norwegii wynoszą 35 mln boe, z czego aż 40% to właśnie gaz ziemny – dodał Tomasz Maj, prezes spółki Lotos Upstream, odpowiedzialnej za segment wydobywczy Lotosu.

Przeczytaj także: PKN Orlen zakończył badanie due diligence w Lotosie. Fuzja coraz bliżej?