Partnerzy portalu

Kotły retorowe – wiemy, dlaczego warto się na nie zdecydować

Opublikowano: 22-10-2019 Źródło: Źródło zewnętrzne

Co sprawia, że kotły retortowe są tak popularne? Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na montaż takiego rozwiązania w swoim domu? W tym artykule opiszemy najważniejsze zalety, jakie ma kocioł retortowy, a także wytłumaczymy zasadę działania tego rodzaju urządzeń.


Fot. metalfachtg.com.pl Fot. metalfachtg.com.pl

Zalety kotłów retortowych

Pierwszą i podstawową zaletą tego rodzaju kotłów jest ich bezobsługowość w atrakcyjnej cenie. W zasadzie jedynym obowiązkiem po Twojej stronie jako użytkownika będzie uzupełnienie paliwa w podajniku oraz okresowe czyszczenie paleniska i wymiennika kotła. O ręcznym rozpaleniu kotła zapomnimy, wybierając urządzenie z automatycznym systemem rozpalania paliwa.

Kotły z retortowym systemem podawania paliwa cechują się doskonałą sprawnością cieplną. Cały przepływ paliwa jest tu regulowany elektronicznie. Sterownik automatycznie dopasowuje dozowanie paliwa oraz powietrza, więc można mieć pewność, że kocioł retortowy przez cały czas pracuje w optymalnych warunkach. Nie są zachwiane ani proporcje paliwa i powietrza, ani ilość podawanego paliwa. Sprawia to, że wydajność pracy takiego urządzenia jest porównywalna z bardziej zaawansowanymi konstrukcjami. W rezultacie rachunki za ogrzewanie domu będą porównywalne z droższymi urządzeniami.

Co to właściwie znaczy dobra sprawność? No cóż, liczby mówią same za siebie! Kocioł retortowy najnowszej generacji zwykle ma sprawność przekraczającą ≤88,2%. Tak wysoka sprawność pozwoliła temu urządzeniu uzyskać certyfikat 5 klasy oraz certyfikat EcoDesign.

A skoro już o wydajności mowa, to warto wspomnieć o tym, że kotły retortowe są również przyjazne dla środowiska. Optymalne warunki pracy i spalania paliwa sprawiają, że generowana jest minimalna ilość popiołu. W rezultacie, kocioł retortowy produkuje znacznie mniej szkodliwych substancji, które przecież w ogromnych ilościach powstają w wyniku pracy urządzeń zasypowych. Chodzi tu szczególnie o:

  • tlenek węgla,
  • tlenek azotu,
  • dwutlenek siarki,
  • różnego rodzaju szkodliwe pyły.

Jak podaje na swojej stronie internetowej producent kotłów Metal Fach Technika Grzewcza, sprawność takich kotłów retortowych to nie tylko marketingowe hasło i atrakcyjna cena samego urządzenia. Dzięki swoim doskonałym parametrom palniki retortowe zostały docenione m.in. przez takie instytucje jak choćby niemiecki TUV. Te urządzenia, z uwagi na swoją niską emisję szkodliwych substancji, w pełni kwalifikują się do programu Czyste Powietrze.

Sterownik urządzenia może dopasowywać temperaturę jego pracy w zależności od ciepła na dworze. Jak to możliwe? Kocioł może być podłączony do czujnika pogodowego który znajduje się na zewnątrz budynku. Dzięki temu, samodzielnie dostosowuje wydajność swojej pracy.

Kocioł C.O. z 5 klasą - SEG EKO PLUS dostępny na MetalFachtg.com.pl Kocioł C.O. z 5 klasą - SEG EKO PLUS dostępny na MetalFachtg.com.pl

Kocioł C.O. z 5 klasą - SEG EKO PLUS dostępny na MetalFachtg.com.pl

Rodzaje kotłów z podajnikiem

Kotły na ekogroszek

To jedno z najpopularniejszych w naszym kraju rozwiązań. Kocioł retortowy na ekogroszek wyposażony jest w podajnik, którego rolą jest podawanie paliwa do komory spalania. Ekogroszek to paliwo o wysokiej kaloryczności, co znacznie zwiększa wydajność pracy. Dodatkowo, jeżeli kupujemy paliwo z pewnego źródła, które jest certyfikowane, emituje ono bardzo niewiele zanieczyszczeń, w szczególności siarki.

Palnik retortowy na ekogroszek to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą zminimalizować koszty modernizacji kotłowni i zadbać o środowisko, a przede wszystkim powietrze, którym wszyscy oddychamy.

Kotły z 5 klasą i EcoDesign

Czym jest 5 klasa oraz EcoDesign? Jeżeli kocioł z podajnikiem retortowym jest opisany jako urządzenie 5 klasy, to oznacza to, że spełnia najbardziej wyśrubowane wymogi dotyczące czystości spalin. To oznacza, że emisja pyłów w takim urządzeniu nie powinna przekroczyć następujących wartości:

  • 60 mg / m3 (załadunek ręczny),
  • 40 mg / m3.

Dokładne regulacje znaleźć można w normie PN-EN 303-5:2012. Z kolei EcoDesign to dyrektywa Unii Europejskiej, poświęcona jakości powietrza. Kilka lat temu została uchwalona przez Parlament Europejski i opisuje wartości zanieczyszczeń, jakie produkować mogą kotły retortowe (czy też bardziej ogólnie – urządzenia grzewcze).

Kocioł z podajnikiem – jak działa?

Na czym polega działanie takiego urządzenia? Jednym z ważnych elementów pieca jest podajnik. To element oparty o mechanizm ślimakowy, a jego praca odbywa się przy pomocy obrotowego stalowego ślimaka. Rolą podajnika jest przesuwanie paliwa do paleniska – palnika.

Kolejnym z elementów układu jest wentylator. Jego rolą jest dostarczanie powietrza potrzebnego do spalania paliwa, podtrzymanie paleniska oraz jego regulacja, co wpływa na osiąganą temperaturę kotła, a co za tym idzie, również temperaturę w pomieszczeniach Twojego domu.

Pracą wentylatora zarządza sterownik, który podłączony jest do czujnika temperatury na zewnątrz budynku oraz może być podłączony do termostatu pokojowego podłączonego wewnątrz budynku. Kotły z palnikiem retortowym wyposażone są w relatywnie duże zasobniki. Dzięki temu jeden zasyp z reguły wystarczy na okres nawet do kilku dni.

Proces spalania

Jak działa retortowy palnik węglowy? Jak już wspomnieliśmy powyżej, podajnik przesuwa do komory spalania paliwo za pośrednictwem ślimaka napędzanego silnikiem elektrycznym z motoreduktorem. W momencie jego spalania urządzenie automatycznie dawkuje kolejną. Co bardzo istotne, kotły retortowe są tak skonstruowane, by podawanie kolejnych dawek paliwa nie wymagało ponownego rozpalania urządzenia. To dlatego też są tak oszczędne. Ostatecznie rozpalanie to proces, który wymaga mnóstwa energii.

Kocioł SEG PELLET dostępny na MetalFachtg.com.pl Kocioł SEG PELLET dostępny na MetalFachtg.com.pl

Kotły retortowe z Metal-Fach

Jedną z najbardziej znanych polskich firm produkujących kotły retortowe jest Metal Fach Technika Grzewcza. Przedsiębiorstwo to działa na polskim oraz międzynarodowych rynkach (m.in. Azja czy Ameryka Południowa) od 30 lat – założone zostało bowiem w 1989. Firma jest producentem wysokiej klasy kotłów i palenisk retortowych. Urządzenia spełniają najnowsze normy i wymagania określone dyrektywą EcoDesign oraz zapisami prawa polskiego.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!