• Gaz-System odebrał projekt wykonawczy budowy gazociągu Baltic Pipe
  • W końcowej fazie są procedury pozyskiwania zezwoleń
  • Podpisano umowę na dostawę rur, prace rozpoczną się w tym roku

Baltic Pipe jest na finiszu działań poprzedzających rozpoczęcie układania podmorskiej części gazociągu. Zakontraktowaliśmy dostawy najważniejszych materiałów i prowadzimy proces wyboru wykonawców prac budowlano-montażowych – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Przypomnijmy, że spółka uzyskała już wszystkie niezbędne pozwolenia w Danii, a w Szwecji i w Polsce proces ten jest w zaawansowanej fazie. Prezes firmy podkreśla, że prace budowlane gazociągu łączącego Polskę z Danią rozpoczną się w tym roku.

Gaz-System otrzyma rury o średnicy nominalnej 900 mm, które będą wykonane w odcinkach o długości nominalnej 12,2 m, a także rury o tej samej średnicy potrzebne do budowy krótkiego odcinka lądowego do terminala odbiorczego.

Grubość stalowej ścianki gazociągu będzie wynosiła około od 20,6 mm do 23,8 mm. Gazociąg będzie pokryty specjalną powłoką antykorozyjną o grubości 4,2 mm, która zabezpieczy go w czasie eksploatacji na dnie morza. Rurociąg zostanie także zabezpieczony warstwą betonu o grubości 60110 mm. Kontrakt obejmuje również tymczasowe magazynowanie wyprodukowanych rur oraz ich transport do miejsca odbioru przez wykonawcę robót budowlano-montażowych – czytamy w komunikacie.


Polski operator systemu gazowniczego otrzymał też projekt wykonawczy, szczegółowo określający sposób ułożenia zarówno rurociągu na dnie morskim, jak i odcinka łączącego rurociąg podmorski ze stacją zaworową. Dokument zawiera także raporty z analiz dotyczących zabezpieczenia rurociągu i jego stabilności na dnie Bałtyku, wyniki kampanii badań środowiska na całej trasie rurociągu, szczegółowego badania dna morskiego dla korytarza, w którym będzie układany rurociąg podmorski oraz wyniki analiz ryzyka w poszczególnych fazach realizacji projektu.

Baltic Pipe otrzymał rok temu dofinansowanie w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF) na prace budowlane w maksymalnej wysokości blisko 215 mln EUR. Wcześniej wsparciem objęto prace projektowe i realizację studium wykonalności. Łączna kwota udzielonego dofinansowania to maksymalnie 266,8 mln EUR.

Podmorski gazociąg Baltic Pipe ma mieć 310 km długości (w tym część podmorska około 275 km). Będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. W ramach tej inwestycji powstanie też m.in. terminal odbiorczy oraz tłocznia gazu w Danii. Po stronie polskiej za realizację projektu odpowiada Gaz-System, a po stronie duńskiej – Energinet. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2020 r., a przesył gazu ma ruszyć od października 2022 r.

Przeczytaj także: Spółka Gaz-System operatorem Systemu Gazociągów Tranzytowych