Partnerzy portalu

Oto nowa olbrzymia zwałowarka kopalni Turów

Opublikowano: 28-01-2020 Źródło: PGE GiEK
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Gotowa jest już olbrzymia zwałowarka ZGOT Z-49 przeznaczono do pracy w kopalni Turów. Zadaniem maszyny o długości 190 m, wysokości 50 m i wadze 2600 ton będzie zwałowanie nadkładu znajdującego się nad pokładami węgla brunatnego. Zwałowarkę wyprodukowała spółka RAMB z Grupy Kapitałowej PGE.


Fot. PGE GiEK Fot. PGE GiEK

Umowę na budowę zwałowarki ZGOT Z-49 podpisano w czerwcu 2017 r., a pierwsze roboty na placu montażowym kopalni Turów rozpoczęto na początku 2018 r. W szczytowym momencie przy tym projekcie pracowało około 40 osób. Kompleksowa budowa tak wielkiej maszyny górniczej to niecodzienne wydarzenie dla całej spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, tym bardziej, że dotychczas koparki i zwałowarki pracujące w naszych kopalniach budowane były w większości przez zewnętrzne firmy zagraniczne – przypomina Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.  

Fot. PGE GiEK

Fot. PGE GiEK

Prezes dodaje, że budowa od podstaw zwałowarki przez spółkę RAMB jest potwierdzeniem, że potrafimy o wiele więcej niż tylko produkować energię elektryczną. Jesteśmy w stanie zbudować także maszyny niezbędne do wydobycia paliwa, z którego ta energia jest produkowana.

Fot. PGE GiEK

Fot. PGE GiEK

Jedną z charakterystycznych cech tej maszyny jest także imponująca moc przerobowa, 11,5 tys. m3 nadkładu na godzinę. Taką ilością ziemi można by wypełnić w godzinę trzy baseny olimpijskie. Z kolei 10 m wynosi średnica łożyska obrotu, ponadto ZGOT Z-49 może poruszać się z prędkością do 9 m na minutę. Zwałowarka pracę w Kopalni Węgla Brunatnego Turów rozpocząć ma w kwietniu br.

Przeczytaj także: Pozyskają metan z węgla, zanim ruszy wydobycie

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.