• Platforma Petro Giant zrekonstruuje siedem odwiertów w złożu na Morzu Bałtyckim
  • To największa z pięciu jednostek spółki Lotos Petrobaltic
  • W wyniku tych prac wzrosną wydajność i parametry wydobycia węglowodorów

Po przeprowadzonych działaniach będzie można w dalszym ciągu eksploatować złoże B3. Wzrosną także wydajność i parametry wydobycia. Rekonstrukcja obejmie siedem odwiertów (B3-5, B3-6, B3-8, B3-9, B3-13, B3-14, B3-15).

Rekonstrukcje rozpoczęły się od odwiertu B3-9, który zlokalizowany jest w obszarze morskim RP w rejonie geologicznym Synekliza Bałtycka – Blok Łeby. Głębokość morza sięga tu 80 m, zaś odległość od lądu to 67 km. Został on wywiercony w listopadzie 1995 r. jako otwór pionowy o długości końcowej 1532 m. Prace rekonstrukcyjne wykonuje załoga wiertnicza platformy Petro Giant przy wsparciu Biura Wierceń i Rekonstrukcji spółki Lotos Petrobaltic – informuje spółka.

Platforma Petro Giant. Źródło: Lotos


W ramach prac zainstalowaną pompę wgłębną zastąpi nowy zestaw pompowy w odwiercie zagłowiczonym. Wymiany dokona zdalnie sterowana głowica podwodna. Złożone przedsięwzięcie podzielono na kilku etapów. Wszystkie operacje poprzedzone zostaną testami ciśnieniowymi i próbami sprawności zapuszczanego zestawu. Pracom rekonstrukcyjnym towarzyszą prace podwodne na głębokość około 75 m, które wymagają nurkowania saturowanego – czytamy w komunikacie.

Platforma Petro Giant została zbudowana w 1986 r. w Japonii i w pełni zmodernizowana w 2012 r. Należała do duńskiego armatora i operowała na Morzu Północnym. W czerwcu 2019 r. Lotos Petrobaltic zakupił ją od firmy Maersk. To największa z pięciu jednostek należących do polskiej spółki. Przed odholowaniem do Polski dostosowano ją do potrzeb pracy na Bałtyku.

Przeczytaj także: Baltic Pipe: komplet decyzji na budowę gazociągu Goleniów–Lwówek