Paliwa znajdujące się w magazynach znajdują się w składzie podatkowym, co oznacza, że posiadają odmienny status akcyzowy. Baza paliw w Dębogórzu jako jedyna w PERN prowadzi na swoim terenie skład celny, obejmujący zbiornik magazynowy o pojemności eksploatacyjnej 33 900 m³. To wszystko sprawiło, iż możliwość wykonania legalizacji z wykorzystaniem tankowca musiała być realizowana za zgodą Naczelnika Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego oraz Naczelnika Okręgowego Urzędu Miar i Wag.

W celu umożliwienia przygotowania zbiornika do legalizacji wykonano również nietypową operację związaną z wypompowaniem zalegającego w składzie celnym produktu stanowiącego stan martwy jednego z klientów – podaje PERN. Dzięki dobrej współpracy z naczelnikiem Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego baza paliw w Dębogórzu otrzymała zgodę na czasowe wyprowadzenie produktu ze Składu Celnego do wagonów kolejowych. Bez tej zgody legalizacja nie byłaby możliwa.

Zalegalizowanie urządzeń pomiarowych polegało na kilkukrotnym wstrzymaniu tłoczenia z tankowca do zbiornika i oczekiwanie na ustabilizowanie się pomiaru poziomu produktu. Operacja ta była sporym wyzwaniem również z uwagi na fakt, że nawet najmniejsze opóźnienie rozładunku tankowca mogłoby wiązać się z poniesieniem kosztów jego postoju. Dzięki połączeniu przyjęcia produktu zarówno na skład celny, jak i skład podatkowy oraz „płynnego” przełączania się pomiędzy zbiornikami, nie wstrzymano rozładunku i nie przerwano ciągłości tłoczenia z tankowca – wyjaśnia PERN.

W trakcie prowadzenia prac klienci spółki mogli nieprzerwanie korzystać z pełnego spektrum usług bazy.

Przeczytaj także: PGNiG rozpoczyna wydobycie ze złoża Ærfugl w Norwegii