• Wyznaczony zarządca będzie kontynuować restrukturyzację i dążyć do zawarcia układu z wierzycielami
  • Są ustanowił radę wierzycieli i kuratora reprezentującego prawa wierzycieli
  • Zarządca z zarządem opracowali plan restrukturyzacji

Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto, Wydział XI Gospodarczy do Spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych wydał też (7 maja) postanowienie, by cofnąć dłużnikowi PBG S.A. w restrukturyzacji z siedzibą w Wysogotowie zezwolenie na wykonywanie zarządu nad całością przedsiębiorstwa w zakresie nieprzekraczającym zwykłego zarządu. Taka decyzja jest niezaskarżalna i natychmiast wykonalna.

Zarządca będzie kontynuować restrukturyzację i działać na rzecz zawarcia układu z wierzycielami PBG. Wniosek zarządcy o odebranie zarządu własnego dłużnikowi umotywowano potrzebą przyspieszenia działań sanacyjnych, utrudnianych przez spółkę. W giełdowym komunikacie z 12 maja podano, że mimo wcześniejszych deklaracji i rozmów prowadzonych przez zarząd PBG nie doszło do włączenia do Grupy Rafako Zorganizowanej części przedsiębiorstwa PBG wraz z pracownikami odpowiedzialnymi za kontrakty, faktyczne zaprzestanie działalności operacyjnej PBG powoduje konieczność samodzielnego rozwiązania obowiązujących kontraktów przez zarządcę, prowadzenie dalszej redukcji zatrudnienia PBG i obniżania kosztów bieżących. Poinformowano też, że działalność operacyjna PBG zostanie docelowo trwale wygaszona.

W związku z powyższym, w ocenie zarządcy osobisty udział reprezentantów spółki na poziomie wykonywania kompetencji zarządczych, w tym w zakresie zarządzania spółkami z Grupy Kapitałowej PBG, nie jest niezbędny, by przeprowadzić proces restrukturyzacji – czytamy w informacji.


Osoby reprezentujące zarządcę w postępowaniu sanacyjnym, to Bartosz Sierakowski, Piotr Zimmerman i Patryk Filipiak.

13 maja zarządca wraz z zarządem PBG zakończył prace nad planem restrukturyzacyjnym i przekazał plan do akt postępowania sanacyjnego PBG prowadzonego przez Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, Wydział XI Gospodarczy do Spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych – czytamy w komunikacie giełdowym z 14 maja br.

Postępowanie sanacyjne otwarto 12 lutego 2020 r. postanowieniem Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto. W styczniu, w wyniku wniosku spółki, uchylono ówczesny układ z wierzycielami zawarty w toku postępowania upadłościowego. 31 stycznia wyemitowane w ramach tego układu obligacje o wartości około 320 mln zł stały się wymagalne.

6 maja sąd ustanowił radę wierzycieli (członkowie: Santander Bank Polska, Bank Pekao, PKO BP, VTT Fund Limited, Dentos Europe Dąbrowski i Wspólnicy) i powołał zastępców członków rady (BNP Paribas Bank Polska i Several Technologies). Ustanowiono też kuratora reprezentującego prawa obligatariuszy – Bank Pekao.

Przeczytaj także: Duża włoska firma budowlana zmieniła nazwę