• Przetarg na budowę wodorowego hubu zostanie ogłoszony pod koniec sierpnia
  • Początkowo produkcja gazu wyniesie około 170 kg/godz.
  • W zależności od popytu będzie ją można zwiększyć do nawet 600 kg/godz.

Przetarg na realizację inwestycji zostanie ogłoszony do końca sierpnia br. Hub będzie zlokalizowany na terenach zakładu Anwil należącego do koncernu PKN Orlen. W pierwszym etapie produkcja wodoru wyniesie około 170 kg/godz., ale dzięki kolejnym modułom będzie ją można zwiększać nawet do 600 kg/godz. Wzrost wytwarzania będzie uzależniony od popytu.


Już produkowany we Włocławku wodór powstaje podczas elektrolizy solanki jako produkt uboczny procesu pozyskiwania chloru. Jest wykorzystywany przy wytwarzaniu amoniaku. Metoda doczyszczania wodoru jest obecnie przedmiotem analiz prowadzonych wspólnie z doradcą technicznym dla tej inwestycji. Realizowany projekt składać się będzie z instalacji doczyszczania wodoru, infrastruktury załadunku paliwa na ciężarówki i cysterny, naczep transportowych, systemu dostarczania paliwa wodorowego oraz dwóch stacji tankowania – informuje koncern.

Doczyszczony wodór będzie paliwem dla komunikacji publicznej i transportu towarowego, także szynowego. Do tej pory naftowa spółka podpisała w tej sprawie porozumienia z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie oraz Miastem Płock. Koncern planuje też budowę lokomotywy zasilanej wodorem na własne potrzeby.

Jeśli rynek wodoru się rozwinie, paliwo będzie też sprzedawane kierowcom samochodów osobowych. Inne możliwości to zasilanie statków napędzanych wodorem czy zastosowanie go do produkcji ciepła. Plany obejmują sprzedaż innym podmiotom, które zaspokoją potrzeby innych sektorów, np. spożywczego i metalurgicznego.

Spółka zapowiada także uruchomienie produkcji wodoru w rafinerii w Trzebini w 2021 r. W Polsce nie posiada jeszcze stacji tankowania, w Niemczech ma dwie, a w czerwcu2021 r. zostaną otwarte trzy w Czechach.

Przeczytaj także: Nowy terminal LNG zostanie wybudowany w Gdańsku