• II nitka rurociągu pomorskiego podwoi możliwości przesyłu ropy naftowej
  • W razie awarii surowiec będzie przekierowywany między nitkami
  • Pierwsza nitka działa od 55 lat

Zadaniem inżyniera budowy jest wsparcie działań przygotowawczych, a także zarządzanie techniczne i nadzór nad pracami budowlanymi. Ma to zapewnić zespół wykwalifikowanych ekspertów.

Większe możliwości przesyłowe

II nitka Rurociągu Pomorskiego będzie rewersyjnym rurociągiem ropy naftowej prowadzącym z Płocka do Gdańska. Dodatkowa infrastruktura, jak informuje PERN, zwiększy bezpieczeństwo tłoczeń i stanie się zabezpieczeniem dla transportu ropy naftowej.


Instalacja zostanie położona wzdłuż pierwszej nitki (w odległości 5 m) oddanej do użytku w 1975 r. Będzie liczyć 240 km długości i zostanie położona około 1 m pod ziemią. Nominalna średnica rur wyniesie 800 mm (DN 800), a maksymalne ciśnienie robocze 5,4 MPa (takie same parametry ma starszy rurociąg). Planowana przepustowość to 25 mln ton surowca rocznie. Czas pracy wyniesie 8 tys. godz. rocznie, a czas budowy zaplanowano na trzy lata.

Bezpieczeństwo dostaw

Budowa nowej nitki jest konieczna by zapewnić infrastrukturę redundantną, która zabezpieczy transport ropy naftowej na Pomorzu. Aktualnie istniejąca infrastruktura, choć rewersyjne, jest jedną arterią. Druga nie tylko zwiększy możliwości przesyłowe, ale może w razie potrzeby zastąpić sąsiedni rurociąg. W projekcie zaplanowano budowę tak, by w zapewnić możliwość przekierowania surowca w sytuacjach awaryjnych z jednego rurociągu do drugiego oraz przesyłać ropę przez „połączone obie nitki”.

Rozbudowa infrastruktury

Poza instalacją przesyłową, w ramach przedsięwzięcia zostaną rozbudowane pompownie na stacji pomp w Łasinie i w bazie w Gdańsku oraz budowa nowych pompowni w bazie w Miszewku Strzałkowskim oraz na stacjach pomp Pelplin i Rypin. Rozbudowanych będzie także 17 stacji zasuw, powstaną dodatkowo dwie nowe (Jarzębina w gm. Ryjewo i Polskie Gronowo w gm. Gniew).

Dwie nitki

Obie nitki przechodzą przez 27 gmin i miasto Gdańsk w trzech województwach – mazowieckim, kujawsko-pomorskim i pomorskim. Pierwsza nitka, istniejąca od 55 lat, początkowo była przeznaczona do zasilania rafinerii polskich i wschodnioniemieckiej. Rurociąg jest wyposażony w instalację ochrony katodowej, a w latach 2003–2005 wybudowano wzdłuż niego linię światłowodową. Może przesyłać rocznie 30 mln ton ropy z Gdańska do Płocka lub 27 mln ton w drugą stronę.

Za budową drugiej nitki rurociągu pomorskiego przemawiają także dynamiczne zmiany w otoczeniu, wskazujące na ewidentny wzrost znaczenia dostaw morskich ropy do Polski, będący wynikiem strategii dywersyfikacji dostaw realizowanej przez polskie rafinerie – mówi Tadeusz Zwierzyński, wiceprezes PERN.

Funkcję inżyniera projektu pełni konsorcjum spółek SGS Polska sp. z.o.o. z Warszawy (lider) oraz BBF sp. z o.o. z Poznania.

Projekt powstaje w oparciu o ustawę z dnia 22 lutego 2019 r. o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym, która weszła w życie 18 kwietnia 2019 r.

Przeczytaj także: PGNiG otrzyma 1,5 mld USD od Gazpromu. Jest aneks umowy