• Terminal w Świnoujściu oddano do użytku w 2015 r.
  • Jest podstawą tamtejszego gazoportu
  • Wzrośnie częstotliwość przyjmowania tankowców LNG

Stronami kontraktu są Polskie LNG oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, a także konsorcjum firm PORR S.A. i TGE Gas Engineering GmbH. Roboty, w części lądowej i morskiej, będą prowadzone w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zadaniem generalnego wykonawcy jest opracowanie projektu budowlanego i wykonawczego, realizacja prac budowlano-montażowych oraz rozruch i uzyskanie pozwoleń. Zaplanowano m.in. budowę zbiornika LNG o pojemności około 180 tys. m3 brutto i nabrzeża do rozładunku, załadunku i bunkrowania LNG, a także infrastruktury hydrotechnicznej pod estakadę przesyłową oraz kompletnej infrastruktury cumowniczej.


Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu to część koncepcji tzw. Bramy Północnej, na którą składa się także m.in. budowa gazociągu Baltic Pipe. Realizacja tej inwestycji oznacza, że zdolności regazyfikacyjne terminalu LNG osiągną poziom około 8,3 mld m3 rocznie. Po rozbudowie zwiększy się też elastyczność pracy obiektu oraz możliwości składowania gazu. Dzięki temu wzrośnie częstotliwość przyjmowanych tankowców LNG, co przełoży się na większe bezpieczeństwo dostaw gazu ziemnego do krajowego systemu przesyłowego. Zostaną także udostępnione nowe usługi, które będą stanowić impuls do rozwoju rynku gazu w naszym regionie Europy – powiedział Tomasz Stępień, prezes spółek Polskie LNG i Gaz-System. 

Rozbudowa terminalu ma być też impulsem do rozwoju dla całego zespołu portów Szczecin-Świnoujście. Inwestycja jest niezwykle potrzebna, bowiem w związku z wrastającą dbałością o środowisko naturalne przez sektor morski zapotrzebowanie na paliwo LNG rośnie z każdym rokiem. Zatem tym projektem wychodzimy również naprzeciw oczekiwaniom armatorów. Sam terminal stworzył w Świnoujściu nowe możliwości rozwoju portu, miasta oraz regionu. Ta inwestycja może poprowadzić Świnoujście do roli bałtyckiego lidera w przeładunkach LNG – dodał Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Terminal LNG w Świnoujściu

Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, który otwarto w 2015 r., umożliwia odbieranie skroplonego gazu ziemnego drogą morską z praktycznie dowolnego kierunku na świecie. Stanowi podstawę tamtejszego gazoportu. Operatorem i właścicielem terminalu jest Polskie LNG S.A. Zadanie spółki to eksploatacja i rozwój infrastruktury, jak również budowa rynku LNG w Polsce i regionie.

Przeczytaj także: Gazociąg Polska–Litwa. Trwają przygotowania do przewiertu HDD pod Wilią