Zespół niemieckich specjalistów przybył na Litwę, by wesprzeć realizację polsko-litewskiego projektu paliwowego Gazowego Interkonektora Polska-Litwa (GIPL), wykonując przewiert HDD (ang. Horizontal Directional Drilling).
Fot. Amber Grid
GIPL to budowany obecnie gazociąg o łącznej długości 508 km, który po oddaniu do użytku połączy systemy paliwowe Polski i Litwy, ale też spowoduje włączenie krajów bałtyckich i Finlandii do systemu przesyłowego Unii Europejskiej (UE). Jego przepustowość wyniesie 2,4 mld m3 rocznie. Rurociągi przesyłowe ułożone zostaną na trasie od Rembelszczyzny (woj. mazowieckie) do Jauniūnai (dystrykt Širvintos na Litwie, nieopodal autostrady A2).
Gazociąg umożliwi gazyfikację północno-wschodnich regionów Polski do tej pory praktycznie pozbawionych dostępu do gazu ziemnego – podkreśla Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.
Projekt realizowany jest przez spółkę Gaz-System po stronie polskiej, a Amber Grid po litewskiej. To właśnie drugi z inwestorów podpisał kontrakt z niemieckim wykonawcą, firmą LMR Drilling, na realizację tej części projektu, która obejmuje przewiert HDD pod Wilią.
Czas, jaki firma zamierza przeznaczyć na wykonanie zadania, to około dwóch miesięcy. Na placu budowy, który położony jest w pobliżu Kazokiškės w gminie Elektrėnai, znajduje się 37 jej pracowników. W ramach przygotowań do wiercenia na brzegu Wilii zainstalowano już sprzęt sprowadzony przez LMR Drilling.
Po drugiej stronie rzeki, w Kiernowie, jeszcze w maju został zespawany rurociąg. Zostanie on umieszczony około 20 m pod dnem rzeki.
Technologia HDD posłuży również do umieszczenia gazociągu m.in. pod Niemnem. Wybór metod bezwykopowych jest związany głównie z chęcią pozostawienia w stanie nienaruszonym okolicznej przyrody.
Budowa GIPL niezagrożona przez pandemię
Prezes Amber Grid Nemunas Biknius powiedział, że chociaż reżim sanitarny związany z pandemią COVID-19 nadal na Litwie jest utrzymywany, prace nad GIPL mogą być kontynuowane.
Zakończyliśmy już realizację 25% prac składających się na całą inwestycję – powiedział.
Szacunkowa wartość projektu GIPL wynosi 500 mln EUR. Łączne dofinansowanie unijne dla GIPL wynosi 266,4 mln EUR (dla obu inwestorów projektu – Gaz-Systemu oraz litewskiego operatora systemu przesyłowego Amber Grid), a jego źródłem jest instrument unijny „Łącząc Europę”.
Przeczytaj także: Szwecja: mikrotunelowanie i drążenie w litej skale
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.