W lipcu br. Komisja Europejska (KE) zgodziła się na przejęcie Lotosu przez PKN Orlen pod warunkiem sprzedaży 30% udziałów w rafinerii Lotos, a także 80% stacji (czyli 389 stacji detalicznych w Polsce). Prowadzone są rozmowy z potencjalnymi partnerami dotyczące wdrożenia środków zaradczych. Będziemy negocjować przede wszystkim atrakcyjną wymianę aktywów. Jesteśmy do tego dobrze przygotowani, mamy ustalony plan działania, aby w przyszłości maksymalnie móc wykorzystać synergie wynikające z tego przejęcia – mówił w lipcu prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.

Trwa przejmowanie Lotosu przez Orlen

W zawartym 18 sierpnia br. porozumieniu zarówno Orlen, jak i Skarb Państwa potwierdziły zamiar przeprowadzenia transakcji. Jednocześnie strony zadeklarowały dalszą współpracę i kontynuowanie rozmów, które umożliwią  wypracowanie ostatecznego zakresu oraz struktury transakcji.


Z determinacją realizujemy proces przejęcia Grupy Lotos. To dla nas priorytet, a podpisanie porozumienia przez wszystkie zaangażowane strony przybliża nas do sprawnego sfinalizowania transakcji. Powstanie jednego silnego koncernu, do którego należeć będzie nie tylko Lotos, ale też Energa i PGNiG, jest konieczne z punktu widzenia przyszłości biznesowej tych firm i budowania ich wartości dla akcjonariuszy. Skorzysta na tym także polska gospodarka, bo zintegrowany koncern będzie miał większe możliwości rozwoju inwestycyjnego i mocniejszą pozycję negocjacyjną – podkreśla Daniel Obajtek.

PKN Orlen oraz Grupa Lotos – w granicach dopuszczalnych przez obowiązujące przepisy prawa – podejmą niezbędne czynności organizacyjne oraz współpracę w celu realizacji środków zaradczych zaleconych przez KE, tj. głównie sprzedaż akcji. 

Proces przejęcia kapitałowego gdańskiego koncernu przez Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r., podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa. W listopadzie 2018 r. złożono w KE wstępną wersję wniosku o zgodę na koncentrację. Po wielomiesięcznych pracach i negocjacjach, 14 lipca 2020 r. Orlen otrzymał od KE warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos.

PKN Orlen zapewnił, że Lotos zachowa pełną odrębność podatkową (dalsze wpływy do kasy Gdańska, gdzie pozostanie też siedziba firmy). Koncern wykupił też akcje Grupy Energa oraz podpisał list intencyjny ws. Grupy PGNiG. Jak oszacowano, w wyniku integracji Orlenu, Lotosu, Energi i PGNiG łączne roczne przychody takiego koncernu wynosiłyby około 200 mld zł.

Przeczytaj także: Zdalny monitoring zanieczyszczeń w spółce paliwowej