Grupa Lotos uruchomiła system ciągłego monitoringu emisji zanieczyszczeń CEMS (ang. Continuous Emission Monitoring System). Dzięki niemu można na bieżąco analizować pracę rafinerii podczas przerobu różnych gatunków ropy naftowej i kontrolować wpływ produkcji na środowisko naturalne.
Fot. Lotos
- CMES to zestaw urządzeń monitorujących m.in. jakość ścieków powstających w rafinerii
- Informacje są przekazywane na bieżąco, nie trzeba już na nie czekać
- Wdrożenie systemu kosztowało 11 mln zł
Kontrola pracy i środowiska
CEMS to narzędzie dla pracowników zajmujących się procesami technologicznymi wpływającymi na środowisko. Zespół urządzeń umożliwia nie tylko analizę pracy rafinerii, ale pozwala także wykryć potencjalne zagrożenia, jak np. nieszczelności zasiarczające gaz opałowy. Użytkownicy systemu mogą pracować całkowicie zdalnie.
Monitoring w czasie rzeczywistym
Jedną z zalet wdrożonego rozwiązania jest dostęp do informacji o jakości ścieków spływających do Martwej Wisły w czasie rzeczywistym – do tej pory takie dane były dostępne dopiero po 24 godz. Monitoring wody polega na ocenie chemicznego zapotrzebowania tlenu – to wskaźnik poziomu zanieczyszczeń wód i ścieków – azotu ogólnego, węglowodorów ropopochodnych i zawiesiny ogólnej.
Rafineria to zakład mający duży wpływ na środowisko. Chcemy na bieżąco monitorować oddziaływanie pracy instalacji na ekosystem. Nasz koncern wykorzystuje do tego najnowocześniejsze technologie, takie jak system CEMS. Możliwość zdalnych pomiarów to bardzo ważny atut w czasie pandemii koronawirusa – tłumaczy Paweł Jan Majewski, prezes Grupy Lotos.
Najlepsze dostępne techniki
Urządzenia systemu CEMS to m.in. aparatura kontrolno-pomiarowa, specjalne oprogramowanie, kioski analizatorów, kable i światłowody. W trakcie prac zmodernizowano i zbudowano nowe podesty obsługowe i ciągi komunikacyjne. Na realizację projektu wydano 11 mln zł.
System wdrożono ze względu na przepisy, unijne i krajowe, o ochronie środowiska. Unijna dyrektywa o emisjach przemysłowych nakazuje dostosować monitoring emisji do najlepszych dostępnych technik (ang. best available techniques – BAT).
Instalacja nowoczesnych urządzeń do pomiarów emisji wynika też z polskiego Prawa ochrony środowiska oraz z zapisów decyzji o pozwoleniu zintegrowanym, nałożonym na Grupę Lotos przez Departament Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego – informuje spółka.
Przeczytaj także: Nowy rurociąg paliwowy w Małopolsce i na Śląsku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.