W wyniku zgody Komisji Europejskiej Gaz-System przystąpił do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru (ang. European Clean Hydrogen Alliance – ECH2A). Wcześniej, w lipcu, spółka podpisała list intencyjny o partnerstwie na rzecz budowy gospodarki wodorowej w Polsce.
Fot. Issah/Adobe Stock
- Europejski Sojusz na rzecz Czystego Wodoru ma wspierać rozwój gospodarki wodorowej
- Gaz-System zamierza wskazywać jak gaz ziemny może pełnić istotną rolę w transformacji energetycznej
- Firma uczestnicy w projektach dotyczących transportu takich gazów jak wodór
ECH2A został powołany do życia przez Komisję Europejską (KE). Jego członkowie mają wspierać inwestycje i rozwój gospodarki wodorowej w Unii Europejskiej (UE) w myśl założeń Europejskiej Strategii Wodorowej, która ujrzała światło dzienne w lipcu 2020 r.
budowy gospodarki wodorowej w Polsce, w którą zaangażowana jest Spółka Gaz-System, operator systemu przesyłowego. Sojusz ma odegrać zasadniczą rolę we wsparciu działań inwestycyjnych prowadzonych w ramach całego łańcucha wartości, obejmującego produkcję, transport, magazynowanie oraz wykorzystanie wodoru w poszczególnych sektorach gospodarki (np. transport, przemysł, energetyka, ciepłownictwo). W razie potrzeby ECH2A będzie podejmował działania mające na celu wsparcie rynku pracy i dostosowanie go do potrzeb gospodarki wodorowej. W skład organizacji wchodzą przedstawiciele przemysłu, władz krajowych, regionalnych i lokalnych oraz społeczeństwa obywatelskiego – informuje Gaz-System.
Operator systemu przesyłowego prowadzi działania zmierzające do wykorzystania gazu ziemnego jako niskoemisyjnego źródła energii, które przyczyni się do realizacji celów określonych w polityki klimatycznej UE w długoterminowej perspektywie. Firma mocno uczestniczy w projektach badawczo-rozwojowych prowadzących do wdrożenia wdrożenie nowych sposobów eksploatacji infrastruktury gazowej (jak dostosowanie aktywów na potrzeby odbioru i transportu gazów odnawialnych i zdekarbonizowanych, w tym wodoru).
Bierzemy aktywny udział w kształtowaniu dialogu nt. wdrażania założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Poprzez członkostwo w Sojuszu pragniemy wskazywać, jak gaz ziemny może pełnić istotną rolę w transformacji energetycznej w Polsce i w całej UE – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.
Przeczytaj także: Są już wszyscy wykonawcy południowego gazociągu Polska–Litwa
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.