• Farma produkująca wodór będzie miała moc 100 MW
  • Pozwoli to na bezemisyjną produkcję 75 tys. ton amoniaku rocznie
  • Uruchomienie instalacji zaplanowano na lata 2024–2025

Według planów projekt może zostać wcielony w życie w latach 2024–2025, pod warunkiem, że zostaną wprowadzone odpowiednie regulacje prawne i zapewnione współfinansowanie publiczne.

100 MW z wiatru na wodór

Projekt firmy nawozowej Yara i energetycznej Ørsted zakłada opracowanie elektrowni wiatrowej o mocy 100 MW do produkcji czystego wodoru powstającego dzięki elektrolizie wody. Z surowca korzystałby zakład nawozowy w Sluiskil w holenderskiej prowincji Zeeland. Wodór ma pozwolić na wyprodukowanie około 75 tys. ton amoniaku rocznie w sposób bezemisyjny. Taka ilość to około 10% produkcji fabryki.

Zielony amoniak jest przeznaczony do produkcji neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla produktów nawozowych, dekarbonizacji łańcucha produkcji żywności, ma także potencjał jako neutralne dla klimatu paliwo żeglugowe i transportowe w przyszłości.


Konieczna pomoc publiczna

Na razie produkcja wodoru z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii jest znacznie droższą alternatywą w porównaniu do wytwarzania z paliw kopalnych (np. gazu ziemnego). Zdaniem pomysłodawców projektu zmiana tego stanu rzeczy wymaga czasu i wsparcia publicznego dla prywatnych inwestycji. Dlatego obie firmy będą zabiegać o dofinansowanie elektrolizera o mocy 100 MW. Decyzja o realizacji projektu zapadnie pod koniec 2021 r. lub na początku 2022 r., jeśli analizy pokażą zasadność biznesową przedsięwzięcia.

Przełomowy projekt

Ørsted zobowiązuje się do inwestowania w produkcję wodoru ze źródeł odnawialnych na dużą skalę, a przy odpowiednim wsparciu flagowy projekt firm Yara i Ørsted nie tylko doprowadzi do znacznej redukcji emisji CO2, ale także pomoże rozwinąć technologię pod kątem szerszej dekarbonizacji europejskiego przemysłu – twierdzi Martin Neubert, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny Ørsted Offshore.

Zdaniem Terje Knutsena, wiceprezesa wykonawczego i szefa działu rozwiązań rolniczych spółki Yara, zielony amoniak może mieć zasadnicze znaczenie dla umożliwienia zrównoważonej produkcji żywności, a ponadto staje się najbardziej obiecującym, neutralnym pod względem emisji CO2, nośnikiem energii w zastosowaniach energetycznych, takich jak paliwo transportowe bez węgla.

3–4 GW mocy morskich turbin wiatrowych na produkcję wodoru

Holandia ma obfite morskie zasoby wiatrowe, a na obszarach przybrzeżnych zużycie wodoru jest wysokie. Państwo może stać się liderem transformacji przemysłu ciężkiego w kierunku zasilania sektora energią z położonych na morzu. Planowany projekt wytwarzania amoniaku z zielonego wodoru może także być ważnym punktem rozwoju klastra Smart Delta Resources w Zelandii i krokiem w zwiększaniu ilości odnawialnego wodoru w Holandii, do którego produkcji można wykorzystać 3–4 GW mocy morskich farm wiatrowych.

Przeczytaj także: Gaz-System w Europejskim Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru