Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) Manuel Campos Sánchez-Bordona potwierdził konieczność stosowania zasady solidarności energetycznej. To ważne w kontekście wyroku w sprawie zasad wykorzystania gazociągu OPAL z konsekwencjami dla gazociągu Nord Stream 1 i budowanego Nord Stream 2.
Fot. respiro888/Adobe Stock
- KE wyłączyła niemiecki gazociąg OPAL spod zakazu monopolizowania infrastruktury
- Strona polska wniosła skargę i wygrała w pierwszej instancji
- Opinia rzecznika TSUE może mieć wpływ na ostateczny wyrok
Opinia potwierdza zasadność polskiej skargi
Rzecznik wydał opinię 18 marca 2021 r. w postępowaniu odwoławczym Niemiec od wyroku Sądu Unii Europejskiej w sprawie decyzji Komisji Europejskiej (KE) wyłączającej w praktyce gazociąg OPAL spod unijnych zasad zakazujących monopolizowania infrastruktury przesyłowej. To potwierdzenie głównych tez wyroku, że decyzja KE została wydana niezgodnie z prawem.
Ogłoszona opinia rzecznika generalnego potwierdza argumenty podnoszone od 2016 r. przez rząd i PGNiG. Sprawa ma znaczenie nie tylko w kontekście konkretnego gazociągu. Uniemożliwienie monopolizacji całej przepustowości gazociągu OPAL to dobra wiadomość nie tylko dla Polski, ale również dla bezpieczeństwa energetycznego całej Unii Europejskiej oraz prawidłowego funkcjonowania unijnego rynku gazu – podkreślił Paweł Majewski, prezes PGNiG SA.
Unieważnienie decyzji KE w pierwszej instancji
We wrześniu 2019 r. Sąd UE, podczas postępowanie w pierwszej instancji unieważnił decyzję KE i potwierdził kluczową rolę zasady solidarności energetycznej. Jednocześnie doprecyzował, że zasada „ obejmuje prawa i obowiązki zarówno dla Unii, jak i dla państw członkowskich”, a także zobowiązuje do indywidualnej oceny interesów każdego z nich przy wydawaniu decyzji przez Komisję Europejską. Rzecznik generalny TSUE opowiedział się za utrzymaniem w mocy wyroku Sądu UE o nieważności decyzji KE.
Zależy nam, aby solidarność energetyczna w Unii Europejskiej nie była pustym sloganem, dowolnie interpretowanym pod bieżące potrzeby, ale zasadą prawa obowiązującą unijne instytucje i szanowaną przez państwa członkowskie. Oczekujemy pełnego stosowania zasady solidarności energetycznej również w odniesieniu do projektu Nord Stream 2 – skomentował Paweł Majewski.
Opinia znacząca, ale nie wiążąca
Opinia rzecznika nie jest wiążąca, ale ma istotne znaczenie dla ostatecznego wyroku Trybunału. A ten będzie - kluczowy dla rozstrzygnięcia skargi PGNiG SA i PGNiG Supply&Trading GmbH na ugodę administracyjną pomiędzy niemieckim organem regulacyjnym (Bundesnetzagentur) a PAO Gazprom, OOO Gazprom Export oraz OPAL Gastransport GmbH, wdrażającą zasady wyłączenia regulacyjnego dla gazociągu OPAL w Niemczech i pozwalającą na wykorzystanie przez Gazprom całej przepustowości tego gazociągu – informuje PGNiG. Postępowanie jest prowadzone przed Wyższym Sądem Krajowym w Düsseldorfie.
Przeczytaj także: Sąd UE ograniczył monopol Gazpromu w wykorzystaniu gazociągu OPAL
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.