• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

PERN rozbudowuje magazyny paliw – 13 zbiorników w cztery lata [film]

Opublikowano: 21-04-2021 Źródło: PERN

13 zbiorników na paliwa o pojemności 350 tys. m3 oddał do użytku PERN w ciągu czterech lat. W kwietniu 2021 r. ogłoszono przetarg na kolejnych siedem, które razem pomieszczą 224 tys. m3. Będzie to już III etap rozbudowy bazy magazynowej.


Baza paliw w Gdańsku. Fot. PERN Baza paliw w Gdańsku. Fot. PERN
  • W I etapie rozbudowy pojemności magazynów paliw zbudowano cztery zbiorniki
  • II etap zakończył się oddaniem do użytku dziewięciu kolejnych
  • W ramach III etapu ogłoszono przetarg na siedem nowych obiektów

Rosną pojemności baz paliw

W tym roku rozpoczęto eksploatację czterech zbiorników o sumarycznej pojemności 128 tys. m3 – po dwa w bazach paliw w Dębogórzu i w Rejowcu. W ten sposób zakończono drugi etap rozbudowy magazynów w ramach programu megainwestycji. W pierwszym postawiono także cztery obiekty o tej samej pojemności łącznej w Koluszkach i Nowej Wsi Wielkiej. W ramach drugiego do zasobów spółki doszło dziewięć zbiorników, których można przechowywać 222 tys. m3 paliw. Znajdują się one w Dębogórzu, Rejowcu, Boronowie, Koluszkach, Emilianowie i Małaszewiczach. Wszystkie zadania wykonano mimo pandemii koronwawirusa i pracy w reżimie sanitarnym.


W Dębogórzu powstaje morski hub

Baza Paliw nr 21 w Dębogórzu wzbogaciła się o dwa magazyny po 32 tys. m3 każdy, a dzięki temu całkowita pojemność osiągnęła niemal 260 tys. m3. Wkrótce rozpocznie się budowa kolejnego takiego obiektu, który zostanie oddany do użytku w 2022 r. Działania te, wraz z instalacją transportu rurociągowego, modernizacją frontu kolejowego i zwiększeniem zdolności przeładunkowych nabrzeża tankowców mają na celu stworzenie paliwowego hubu morskiego. W tym zakresie PERN współpracuje z Zarządem Morskiego Portu Gdynia. Wzrosną możliwości importu paliw i dystrybucji oleju napędowego.

Fot. PERN Fot. PERN

W Rejowcu już 61 magazynów

Pojemność bazy nr 4 w Rejowcu przekroczyła 300 tys. m3: do istniejących około 238 tys. m3 w 59 zbiornikach dodano 64 tys. m3 (dwa nowe). Magazyn znajduje się w centralnej części Wielkopolski i jest połączony rurociągiem z bazą nr 2 w Nowej Wsi Wielkiej oraz z Płockiem. Przechowuje się tu benzynę, olej napędowy i opałowy oraz bioestry.

W Dębogórzu i Rejowcu zastosowano odmienne metody montażu dachu zbiorników. W Dębogórzu pokrywa była pierwszym elementem i podnosiła się wraz z budową cylindrycznego płaszcza. W drugiej bazie nakładano je na gotową konstrukcję.

Fot. PERN Fot. PERN

Prawie 1100 ton stali na zbiornik

Każdy z czterech nowych zbiorników ma pojemność 32 tys. m3 i służy do magazynowania oleju napędowego. Łączna pojemność wystarczy do zatankowania około 200 tys. baków samochodów ciężarowych typu TIR. Zbiorniki są zbudowane w kształcie walca o osi pionowej i średnicy 43 m, a zwieńczone dachami w kształcie kopuł – wysokość na środku wynosi 27,5 m. Budowa jednego obiektu wymaga 1080 ton stali.

Zaczyna się trzeci etap rozbudowy baz paliw PERN. Ogłoszono już przetarg na siedem zbiorników o łącznej pojemności 224 tys. m3. Zostaną postawione w Koluszkach, Nowej Wsi Wielkiej i Dębogórzu. Zakończenie ich budowy powinno nastąpić w 2022 r.

Przeczytaj także: Lotos inwestuje w produkcję zielonego wodoru

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia