• Przeładunki paliw w gdyńskim porcie biją rekordy
  • Rosną pojemności magazynowe w bazie paliw PERN
  • Zarząd portu inwestuje w stanowisko przeładunku paliw płynnych

Od stycznia do marca 2021 r. w gdyńskim porcie przeładowano prawie 561,38 tys. ton paliw. W tym samym okresie w 2020 r. było to niemal 412,34 tys. ton.

Więcej zbiorników

Ostatnio należąca do PERN baza paliw w Dębogórzu, połączona rurociągiem bezpośrednio z terminalem paliw płynnych w Porcie Gdynia, oddała do użytku dwa nowe zbiorniki po 32 tys. m3 każdy, a pojemność magazynowa wzrosła do prawie 260 tys. m3. W przyszłym roku w bazie pojawi się jeszcze jeden. Plany rozbudowy obejmują też inwestycje w instalacje transportu rurociągowego oraz modernizację frontu kolejowego. Z kolei ZMPG we współpracy z PERN realizuje projekty na stanowisku przeładunku paliw płynnych (SPPP). Celem jest zwiększenie efektywności importu i dalszej dystrybucji oleju napędowego.


Ekologiczne technologie

W trakcie budowy dwóch zbiorników w Dębogórzu wykonawca zastosował innowacyjną technologię budowy, dzięki której nie trzeba było tworzyć w pobliżu placu budowy pola odkładczego przeznaczonego na montaż dachów. W ten sposób uniknięto wycinki znacznej powierzchni lasu. Podczas prac wzmacniających dużą powierzchnię skarp wykorzystano proekologiczne oraz efektywne rozwiązanie – przeciwerozyjną siatkę kokosową GeomanetEKO, która ulega całkowitej biodegradacji. Taka metoda jest droższa od stosowania geokraty z tworzywa sztucznego LDPE, ale zdecydowanie bardziej prośrodowiskowa.

Inwestycje odpowiedzią na popyt

Baza w gdyńskim Dębogórzu staja się, m.in. dzięki wykorzystaniu terminalu paliwowego na falochronie Portu Gdynia, ważnym ogniwem importu gotowych paliw drogą morską.

Inwestycje sprzyjają rekordowym przeładunkom paliw płynnych w Porcie Gdynia. Cieszymy się, że rozbudowa infrastruktury pozwoli znacząco zwiększyć możliwości przeładunkowe bazy paliw w Dębogórzu, realizując dystrybucję paliw w wolumenach zgodnych z aktualnym i przyszłym zapotrzebowaniem krajowego rynku paliw – komentuje Adam Meller, prezes ZMPG.

W Gdyni modernizują terminal paliwowy

W gdyńskim porcie jeszcze w 2017 r. podjęto decyzję o uruchomieniu programu modernizacji SPPP. Instalację wyposażono w marcu 2020 r. w nowy nalewak wraz z fundamentem i instalacjami przynależnymi. W kwietniu 2021 r. ogłoszono przetarg na podwyższenie Gdynia za pomocą stalowego adaptera morskiego ramienia przeładunkowego R203 w portowym terminalu paliwowym.

Przeczytaj także: PERN rozbudowuje magazyny paliw – 13 zbiorników w cztery lata