• Górnicy będą mieć zapewnioną pracę lub odprawy
  • Powstanie Fundusz Transformacji Śląska
  • Zgodę musi wyrazić Komisja Europejska

W dokumencie napisano, jak przebiegać ma transformacja górnictwa węgla kamiennego w naszym kraju i gospodarcze przeobrażenie Śląska. Uzgodniono mechanizm finansowania spółek tego sektora, indeksację wynagrodzeń oraz zasady, na jakich będą prowadzone inwestycje w tzw. czysty węgiel (warte łącznie 16 mld zł). Poza tym umówiono się, że powołany zostanie specjalny Fundusz Transformacji Śląska (kapitał początkowy – 500 mln zł, gwarancja na kolejny 1 mld zł).

Najważniejsze ustalenia – z punktu widzenia górników

Dwa kluczowe zagadnienia to ustalenie terminów zakończenia wydobycia węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 r. oraz wprowadzenie świadczeń socjalnych dla pracowników likwidowanych zakładów. Zgodnie z ustaleniami, obecnie zatrudnieni górnicy otrzymają albo ustawowe gwarancje pracy do emerytury albo osłony socjalne – urlopy przedemerytalne (80% wynagrodzenia) i odprawy w wysokości 120 tys. zł.

Ustalono też, że rozpoczną się prace, których celem będzie wsparcie specjalistycznych firm, które kooperują z kopalniami.

Umowę zaakceptowały środowiska górnicze, związki zawodowe, samorząd i zarządy spółek. Ostateczne złożenie podpisów ma nastąpić mniej więcej w połowie maja, kiedy formalnie na tekst umowy zgodzą się poszczególne związki zawodowe.

Potrzebna jeszcze zgoda KE

By zapisy umowy mogły zostać zrealizowane, konieczne będzie ponadto notyfikowanie ich w Komisji Europejskiej, która musi wyrazić zgodę na pomoc publiczną dla kopalń. Po podpisaniu planujemy niezwłocznie wystąpić do KE z wnioskiem prenotyfikacyjnym i notyfikacyjnym. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to proces trudny, ale jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską – powiedział Artur Soboń, wiceminister Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Przeczytaj także: Tarnowskie Góry wchodzą w rozwiązania wodorowe