Od stycznia do kwietnia 2021 r. na stanowisku przeładunku paliw płynnych (SPPP) w Porcie Gdynia wolumen przeładowanych paliw wzrósł o 57,5% w porównaniu do okresu styczeń–kwiecień w 2020 r. Porównanie tylko kwietnia do kwietnia daje wynik 181%: 200,76 tys. ton do 71,43 tys. ton.
Fot. Damian/Adobe Stock
- 2021 r. będzie rekordowy pod względem przeładunku paliw płynnych w portach morskich
- Baza paliw PERN do połowy maja przeładowała 1 mln ton – zwykle osiąga to w lipcu
- Trwa rozbudowa bazy paliwowej PERN i portowego terminalu paliwowego
Tempo wzrostu się utrzyma
Trwający rok zapowiada się rekordowo, także w bazie paliw PERN przy Porcie Gdynia przeładowano już 1 mln ton paliw – zwykle taki poziom osiągano w lipcu, tym razem stało się to w połowie maja.
Planujemy utrzymanie aktualnego tempa na kolejne miesiące, pomimo szeregu realizowanych obecnie zadań remontowo-inwestycyjnych w bazie – mówi Michał Drzazga, kierownik bazy PERN w Dębogórzu.
Terminal produktów naftowych w Dębogórzu, korzystający z terminala paliwowego SPPP, jest jednym z najważniejszych elementów zdywersyfikowanego systemu dostaw paliw płynnych do kraju. Umożliwia też import drogą morską z dowolnego regionu świata.
Rozbudowa bazy paliw
Większe możliwości załadunkowe i dystrybucyjne to efekt inwestycji w rozbudowę infrastruktury. PERN rozbudowuje bazę paliw w Dębogórzu bezpośrednio połączoną rurociągiem z terminalem paliwowym w gdyńskim porcie. W wyniku rozbudowy pojemność zbiorników wzrosła do prawie 260 tys. m3. Wkrótce pojawią się kolejne dwa – każdy o pojemności 32 tys. m3. Zostanie rozbudowana bocznica kolejowa, powstaną dwa nowe tory o długościach po 1 km (z rozjazdami). Zaplanowano dwa nowe stanowiska do załadunku cystern kolejowych z układem pomiarowym i pełną automatyką.
W bazie powstaną kolejne trzy zbiorniki, budowa pierwszego rozpocznie się wkrótce (zostanie oddany do użytku w 2022 r.). Plan rozbudowy obejmuje nie tylko rozbudowę pojemności magazynowych, ale również instalacji transportu rurociągowego, modernizację frontu kolejowego.
Inwestycje portowe
Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) już w 2017 r. zareagował na rosnący rynek paliwowy i uruchomił program inwestycyjny związany z modernizacją SPPP. Stanowisko wyposażono w nowy nalewak (oddany w marcu 2020 r.), w kwietniu ogłoszono przetarg na podwyższenie istniejącego morskiego ramienia przeładunkowego R203 w terminalu paliwowym za pomocą stalowego adaptera.
Specustawy ułatwią inwestycje
Po uchwaleniu nowelizacji tzw. specustaw przesyłowych wzrosła o 19 liczba inwestycji w sieci dystrybucyjne gazu, m.in. rurociąg do przesyłu LPG z Portu Gdynia do bazy paliw PERN ma zapleczu portu. Nowe przepisy mają przyspieszyć procedury i skrócić do pół roku czas na uzyskanie wszystkich decyzji administracyjnych dla objętej przepisami infrastruktury.
Przeczytaj także: 100% wzrostu sprzedaży LNG w I kwartale 2021 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.