• 3206 nowych autobusów gazowych zakupiono w UE w 2020 r.
  • To wzrost o 24% w porównaniu z 2019 r.
  • Liderem jest Francja z 1002 takich pojazdów, w Polsce pojawiło się ich 165

Niskoemisyjna alternatywa

Operatorzy flot autobusowych w całej Europie aktywnie poszukują rozwiązań umożliwiających szybką redukcję emisji za rozsądną cenę. Stąd popularność autobusów napędzanych paliwem gazowym. W Polsce coraz więcej spółek zarządzających miejską komunikacją wprowadza do taborów pojazdy zasilanie gazem. Gaz ziemny to realna i tania alternatywa dla oleju napędowego, która gwarantuje natychmiastowe korzyści ekologiczne, m.in. redukcję emisji bardzo szkodliwych pyłów PM. Większa sprzedaż paliwa CNG w Polsce wpisuje się w trend rosnącego wykorzystania gazu ziemnego w naszym kraju – komentuje Paweł Majewski, prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).


Duże wzrosty rejestracji autobusów CNG i LNG

W 2020 r. w UE zarejestrowano 3206 nowych autobusów gazowych, o 24% więcej niż w 2019 r. Były wybierane niemal dwa razy częściej niż ich elektryczne odpowiedniki. Liderem jest Francja z 1002 nowymi autobusami gazowymi, a za nią uplasowały się Hiszpania (524), Szwecja (464) i Włochy (337). W Polsce pojawiło się 165 takich pojazdów.

Ponad 20% zakupionych autobusów to pojazdy gazowe

Autobusy gazowe są chętnie wybierane przez polskich przewoźników, ponieważ gwarantują konkretne korzyści. Nie tylko spełniają najnowsze ekologiczne normy, ale są także około połowę tańsze w zakupie od autobusów elektrycznych i mają zasięgi zbliżone do ich odpowiedników na olej napędowy, niższe są również ich koszty eksploatacji. To przekłada się na wysoki udział rejestracji nowych pojazdów gazowych w segmencie autobusów miejskich, który od 2019 r. utrzymuje dynamikę na poziomie powyżej 20% – mówi Henryk Mucha, prezes spółki PGNiG Obrót Detaliczny.

W I kwartale 2021 r. na niemal 100 nowych autobusów 22 to jednostki zasilane gazem. Zakupiono je m.in. w Rzeszowie, Warszawie i Suwałkach. W efekcie spółka z Grupy PGNiG sprzedaje więcej CNG.

Floty gazowe rosną mimo braku dofinansowania

Decyzje polskich przewoźników i samorządów bardzo nas cieszą, ponieważ wymiana floty na gazową pozwala na ograniczenie szkodliwego smogu i idzie w parze z rozbudową sieci stacji CNG w Polsce. Dzięki temu rynek pojazdów napędzanych ekologicznym gazem ziemnym staje się coraz bardziej konkurencyjny dla dotychczasowych, konwencjonalnych napędów – dodaje Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny odpowiedzialny za obszar CNG/LNG.

Autobusy z napędem gazowym są kupowane mimo braku dopłat ze środków zewnętrznych, z których korzystają nabywcy autobusów elektrycznych.

Przeczytaj także: 100% wzrostu sprzedaży LNG w I kwartale 2021 r.