Na południe od Korsyki – wyspy, będącej odrębnym regionem administracyjnym Francji – odkryto plamy ropy naftowej. Zanieczyszczenia znajdują się w kilku ogniskach na Morzu Śródziemnym. Francuska marynarka od kilku dni próbuje usunąć kopalinę. Podejrzewa się, że wyciek miał miejsce wskutek odgazowania statku lub statków.
Korsyka. Fot. Samuel B. / Adobe Stock
Po dwóch dniach zwalczania zanieczyszczeń (...) obserwujemy ogólny dryf na południe, który oscyluje między 5 a 15 km od wybrzeża, ewoluując zgodnie z prądami morskimi i pogodą – wyjaśniła kapitan francuskiej fregaty i rzeczniczka prefektury morskiej Morza Śródziemnego Christine Ribbe, dodając, że tylko w sobotę, 12 czerwca, usunięto 3–4 tony ropy.
Na Korsyce zamknięto kilkanaście plaż, ponieważ pasma ropy przesuwają się w kierunku wybrzeża. Na południu wyspy wprowadzono zakaz połowów i kotwiczenia. Woda jest badana pod kątem zanieczyszczenia.
French officials are racing to minimize the environmental impact of an oil spill approaching eastern #Corsica, with two navy boats armed with clean-up equipment heading to the Mediterranean island.https://t.co/mTIjOsmCMY
— Al Arabiya English (@AlArabiya_Eng) June 12, 2021
Trwa dochodzenie ws. ustalenia źródła wycieku. Władze podejrzewają trzy statki, które pływają aktualnie w okolicy Korsyki.
Zrzucanie nieprzetworzonych odpadów – ropy i jej pochodnych – jest niezgodne z konwencją MARPOL – umową międzynarodową przyjętą na Międzynarodowej Konferencji ws. Zanieczyszczania Mórz, zorganizowanej przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) w 1973 r. Mimo zapisów i mechanizmów egzekucyjnych, nielegalne zrzuty są nadal praktykowane. Ogromny problem z ich konsekwencjami występuje m.in. na Morzu Arabskim.
Przeczytaj także: Lotos po raz pierwszy w historii firmy kupił nigeryjską ropę naftową
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.