Partnerzy portalu

Pilotażowa instalacja filtracyjnego oczyszczania UCO w Lotosie

Opublikowano: 27-08-2021 Źródło: Lotos

Do gdańskiej rafinerii Lotosu dostarczono pierwszą na świecie instalację filtracyjnego oczyszczania UCO (frakcji parafinowej, hydrowaksu) o nazwie UCOPure. Rozwiązanie, na razie pilotażowe, w przyszłości ma zwiększyć efektywność zakładu.


Fot. Lotos Fot. Lotos
  • Innowacyjna metoda podniesie wydajność hydrokrakingu
  • Po pełnym wdrożeniu 85–95% frakcji z hydrowaksu stanie się surowcem produkcyjnym
  • Koszty budowy i zużycie energii w czasie filtracji są znacznie niższe niż w istniejących rozwiązaniach

Technologia filtracji membranowej

Modułowa instalacja wykorzystuje innowacyjną technologię zintegrowanej filtracji membranowej do usuwania wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) z UCO (ang. unconverted oil), czyli nieprzereagowanego oleju, powstającego głównie w instalacji hydrokrakingu MHC (ang. Mild-Hydrocracking Unit). Grupa Lotos utworzyła konsorcjum z firmą PolymemTech, aby opracować rozwiązanie do bardzo efektywnego i znacznie tańszego niż w innych technologiach oczyszczania UCO.


Instalacja przyjechała do rafinerii na specjalistycznej platformie. Po podniesieniu przez dźwig została ustawiona obok olejowego zbiornika, z którego będzie pobierany surowiec do filtracji. Zanim to nastąpi, zostanie przeprowadzony szereg prac instalacyjnych. UCOPure będzie wyposażony w sterownię. Wydajność urządzenia wyniesie 2 t/godz., dlatego będzie służyć przede wszystkim do zbierania doświadczeń przed stworzeniem w pełni przemysłowej instalacji. Może być wykorzystana do oczyszczania strumienia bleedu z instalacji hydrokrakingu 150, gdzie jest go znacznie mniej (2–4 t/godz.) niż hydrowaksu z hydrokrakingu MHC – czytamy w komunikacie.

Fot. Lotos Fot. Lotos

Wzrost wydajności

UCOPure ma umożliwić znaczący wzrost wydajności pracy MHC, największej instalacji w gdańskiej rafinerii, a co za tym idzie również efektywność całego zakładu. Pilotażowa instalacja nie będzie przerabiać bezpośrednio UCO, ale np. frakcję IV instalacji destylacji próżniowej – HVDU, w której jest najwięcej WWA oraz tak zwany bleed z hydrokrakingu 150.

W wyniku pełnego wdrożenia technologii UCOPure, 85–95% frakcji z hydrowaksu, które dotychczas mogły negatywnie wpływać na pracę katalizatorów hydrokrakingu MHC, może być wykorzystane w rafinerii jako pełnowartościowy surowiec do produkcji paliw lub olejów bazowych – twierdzi Jan Biedroń, szef Biura Technologii w Grupie Lotos.

Docelowa wydajność instalacji, która umożliwiłaby oczyszczenie całego UCO z hydrokrakingu MHC, to prawdopodobnie około 60 t/godz. UCOPure mogłaby też oczyszczać wsad przed przerobem na przyszłej instalacji HBO poprawiając jakość olejów bazowych.

Niskie koszty

Nowatorską technologię od innych rozwiązań odróżnia to, że jest procesem niskotemperaturowym i niskociśnieniowym. Może stanowić integralną część instalacji hydrokrakingu, ale też działać w innych miejscach w rafinerii. Koszty budowy i zużycie energii w czasie filtracji powinny być znacznie niższe niż w procesach destylacyjnych czy wysokociśnieniowej hydrorafinacji.

W I etapie projektu powstała niewielka instalacja laboratoryjna, na której przetestowano oczyszczanie poszczególnych surowców oraz wykonano szereg analiz. Jesienią, po zamontowaniu UCOPure w Gdańsku rozpoczną się testy instalacji pilotażowej. Po ich zakończeniu ma nastąpić etap rozwojowy.

Projekt UCOPure został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Unii Europejskiej.

Przeczytaj także: Lotos inwestuje w produkcję zielonego wodoru

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia