• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Tauron chce sprzedać kopalnie państwu

Opublikowano: 15-09-2021 Źródło: Tauron

List intencyjny w sprawie potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa wszystkich akcji Tauron Wydobycie podpisały Ministerstwo Aktywów Państwowych i katowicki koncern. Rozpoczyna się formalne przygotowanie do wydzielenia aktywów wydobywczych z Grupy Tauron.


Fot. Tauron Fot. Tauron
  • 70% produkcji kopalń Taurona trafia do elektrowni i elektrociepłowni koncernu
  • Z trzech kopalń, jedna zostanie wygaszona w 2040 r., a dwie w 2049 r.
  • Do tego czasu będą miały zapewnione finansowanie z budżetu państwa

W liście oświadczono, że obie strony „podejmą wszelkie działania niezbędne do przygotowania i dokonania transakcji oraz będą w dobrej wierze prowadzić rozmowy, negocjacje i podejmować działania związane z tą transakcją”.

Przygotowania do transakcji

W Grupie Tauron powołano specjalny zespół projektowy, który ma zajmować się pracami przygotowawczo-analitycznymi prowadzącymi do przeprowadzenia transakcji. Jej termin będzie uzależniony od czasu trwania procesu rządowej notyfikacji pomocy publicznej w Komisji Europejskiej dla programu transformacji górnictwa węglowego.


Wszystkie działania dotyczące pozycji zakładów górniczych Tauron Wydobycie projektowane są w dostosowaniu do zapisów umowy społecznej, dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz procesów transformacji województwa śląskiego i małopolskiego, a także zgodnie z procedowaną obecnie nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego – komentuje Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu i wiceprezes ds. handlu Tauron Polska Energia.

Okres przejściowy przed wydzieleniem

Według umowy społecznej dla górnictwa kopalnie, do czasu ich wygaszenia, będą miały zapewnione finansowanie. Dla trzech zakładów górniczych w spółce Tauron Wydobycie terminy zamknięcia przypadają na 2040 r. w przypadku ZG Brzeszcze i 2049 r. dla ZG Janina i ZG Sobieski.

Fot. Tauron Fot. Tauron

Spółka wydobywcza zapewnia paliwo węglowe dla jednostek wytwórczych w Grupie. Z uwagi na ponad 20-letni okres działania aktywów górniczych w ramach Grupy, przeprowadzenie efektywnej dezintegracji struktur i powiązań biznesowych, wymaga określenia nowego modelu biznesowego spółki wydobywczej oraz przyjęcia okresu przejściowego, w którym nastąpi oddzielenie – czytamy w komunikacie.

Największe zasoby węgla energetycznego w Polsce

Trzy zakłady w strukturze koncernu należą do kluczowych producentów węgla energetycznego w kraju i dysponują jego największymi zasobami. Zajmują się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego. Jak twierdzi katowicki koncern, podejmują działania na rzecz poprawy efektywności i wydajności.

70% produkcji zasila elektrownie i elektrociepłownie Grupy. Paliwo, dzięki niskiej zawartości chloru, stosuje się w nowoczesnych, mniej emisyjnych blokach energetycznych. Poziom wydobycia dostosowano do zapotrzebowania rynku energetycznego w najbliższych latach. Dodatkowo bliskość kopalń i jednostek wytwórczych ogranicza koszty transportu. Spółka sprzedaje też paliwa węglowe do ogrzewania, m.in. ekogroszek.

Dzięki utrzymaniu dyscypliny kosztowej i wdrożonym działaniom naprawczym spółka ustabilizowała wyniki i w większym stopniu odpowiada na realizację zapotrzebowania na paliwo płynące z Grupy – mówi Jacek Pytel, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Przeczytaj także: Weszły w życie zmiany na rynku mocy. Zmienią się opłaty

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia