• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ważny gazociąg do granicy ze Słowacją już gotowy do użytku

Opublikowano: 26-11-2021 Źródło: Budimex, inzyniria.com

Dwa miesiące przed umownym terminem, po uzyskaniu na użytkowanie, dokona no odbioru eksploatacyjnego gazociągu relacji Strachocina–granica RP. Gaz-System może rozpocząć przygotowania do przesyłu gazu ziemnego.


Fot. Budimex Fot. Budimex

Nowa instalacja to ważny element międzysystemowego połączenia Polska–Słowacja. Zwiększa możliwości pozyskiwania lub eksportowania gazu ziemnego, jest kolejnym krokiem do niezależności energetycznej kraju. Umowę na budowę podpisano w lipcu 2019 r., wykonawca, konsorcjum firm Budimex i Mostostal Kraków, na realizację zadania miał 31 miesięcy, ale prace zakończył przed terminem. Wartość kontraktu wyniosła prawie 521,5 mln zł netto.Fot. Budimex Fot. Budimex

W sierpniu 2021 r. instalacja została technicznie połączona „złotą spoiną” z gazociągiem po stronie słowackiej. Te prace spawalnicze wykonano na granicy Polski i Słowacji. Na miesiąc przed umownym terminem, 22 września, dokonano odbioru technicznego obiektu, a od 11 do 14 października prowadzono nagazowanie rurociągu.

18 września 2018 r. po stronie słowackiej rozpoczęła się budowa gazowego połączenia międzysystemowego Polska–Słowacja. Teraz dwukierunkowy interkonektor połączył słowacką tłocznię gazu w miejscowości Veľké Kapušany z węzłem gazu w Strachocinie. Całkowita długość gazociągu wynosi około 164 km, z czego 61 km ułożono po stronie polskiej. Średnica liczy 1000 mm, a ciśnienie robocze 8,4MPa.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

W trakcie prac, poza tradycyjnymi metodami budowy, zastosowano technologie bezwykopowe, m.in. HDD (horyzontalne przewierty sterowane) i mikrotunelowanie. Łącznie wykonano około 20 przekroczeń o łącznej długości 885 m oraz przewiert podziemny pod rzeką Sanoczek na głębokości około 50 m i długości około 1 km. Realizacja zadania wymagała użycia 27 tys. ton stali, wykonania 390 km mikropali do wzmocnienia terenu przejścia gazociągu, a także przemieszczenia 6300 m3 gruntu.

Przy budowie pracowało ponad 100 podwykonawców i około 1000 pracowników. Trwają jeszcze ostatnie prace – zabezpieczanie cieków wodnych, wykonanie dróg leśnych, drenaży i narzutów kamiennych oraz rekultywacja terenu. Po niej nastąpi przekazane działek właścicielom. Od strony technicznej gazociąg jest gotowy do użytku, ale odbiór końcowy nastąpi po przeprowadzeniu wspólnych testów ze stroną słowacką.

Fot. Budimex Fot. Budimex

Budowę realizowano w trudnych warunkach ze względu na ukształtowanie terenu, odizolowanie od infrastruktury, jak i panującą od jesieni do wiosny pogodę. Instalacja przebiega przez gminy: Sanok, Bukowsko oraz Komańcza w woj. podkarpackim.

Przeczytaj także: Baltic Pipe – koniec budowy na Morzu Bałtyckim

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!