PGNiG Upstream Norway planuje w 2022 r. zwiększenie wydobycia gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym o 0,5 mld m sześc. ponad prognozowany poziom. W ten sposób łączna produkcja spółki może osiągnąć w tym roku 3 mld m sześc. Po otwarciu gazociągu Baltic Pipe paliwo trafi do Polski.
Fot. Fot. janmiko/Adobe Stock
- O 15 % wzrośnie wydobycie gazu ziemnego z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego w 2022 r.
- W kolejnych latach też będzie większe od prognoz
- PGNiG Upstrem Norway pozyskuje błękitne paliwo z 14 złóż
Norweski Szelf Kontynentalny jest priorytetowym obszarem rozwoju naszej działalności poszukiwawczo-wydobywczej i odgrywa bardzo istotną rolę w strategii dywersyfikacji kierunków dostaw paliwa do Polski. Już wkrótce, po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, dodatkowe wolumeny gazu ziemnego wydobyte w Norwegii będą przesłane do Polski – powiedziała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).
Metody zwiększenia wydobycia gazu ziemnego
Wydobycie zwiększy się w trzech obszarach koncesyjnych – Skarv, Gina Krog i Duva. Dla pierwszych dwóch będzie to możliwe po zakończeniu procesu ponownego zatłaczania gazu ziemnego do złoża. To zabieg umożliwiający intensyfikację pozyskiwania ropy naftowej, sam gaz odzyskuje się w późniejszej fazie eksploatacji.
Decyzja o zaprzestaniu zatłaczania oznacza modyfikację planu zagospodarowania złoża i z tego powodu wymaga zgody norweskiej administracji naftowej. Norweska spółka PGNiG wraz z partnerami takie decyzje uzyskała. Umożliwi to do końca roku pozyskanie dodatkowo ponad 300 mln m3 z Gina Krog i niemal 150 mln m3 ze Skarv.
W przypadku trzeciego zwiększenie wydobycia o około 30 mln m3 nastąpi w wyniku wykorzystaniu wolnych mocy instalacji wydobywczej obsługującej złoże Gjøa i sąsiednie, a do której podłączona jest Duva.
Dodatkowy gaz dla Polski
PGNiG Upstream Norway szacuje, że w wyniku tych działań wydobędzie dodatkowo około 0,5 mld m3 gazu ziemnego, co sprawi, że produkcja w tym roku wyniesie 3 mld m3, o 15% więcej niż planowano. Po uruchomieniu Baltic Pipe w IV kwartale 2022 r. dodatkowe ilości paliwa uzupełnią dostawy do Polski.
Prognozy na kolejne lata to wydobycie 2,5 mld m3 w 2023 r. (o 100 mln m3 więcej od planów), a w 2024 r. – 2,9 mld m3, o 0,3 mld m3 niż zakładano. Będzie to możliwe dzięki zakończeniu zatłaczania i pozyskaniu tego surowca, który zatłoczono wcześniej.
PGNiG Upstrem Norway posiada 11,3 proc. udziałów w koncesji Gina Krog, 11,92 proc w Skarv i 30 proc. w Duva. Partnerami koncesyjnym spółki są Equinor i KUFPEC (Gina Krog), AkerBP, Equinor i WintershallDEA Norge (Skarv) oraz Neptune Energy, INPEX Idemitsu Petroleum Norge i Sval Energi (Duva). Spółka ma udziały w 59 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i prowadzi wydobycie z 14 złóż.
Przeczytaj także: LNG – dostawa za dostawą
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.