• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gaz-System: interkonektor Polska–Słowacja nagazowany i testowany

Opublikowano: 27-05-2022 Źródło: Gaz-System

Zakończono prace budowlane gazociągu łączącego systemy przesyłowe Polski i Słowacji. Rurociąg jest już nagazowany, trwają testy jego funkcjonalności. Próbny przesył gazu ziemnego w obu kierunkach zaplanowano na czerwiec. Na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2022 r. dojdzie do odbioru końcowego interkonektora.


Budowa gazociągu Polska–Słowacja Budowa gazociągu Polska–Słowacja

Dwukierunkowe połączenie gazowe o długości około 164 km to inwestycja spółek Gaz-System i Eustream. Jest już wybudowane, a aktualnie prowadzone są próby przed oddaniem interkonektora do eksploatacji. 26 maja pomyślnie zakończono testy związane z osiągnięciem maksymalnej wartości ciśnienia gazu ziemnego.

Gazociąg na Podkarpaciu

Długość gazociągu po stronie polskiej wynosi 61,3 km, a po słowackiej 106 km. Jego średnica to 1000 mm, a ciśnienie robocze wynosi 8,4 MPa. W kraju jest umiejscowiony w woj. podkarpackim na terenie gmin Sanok, Bukowsko oraz Komańcza. W czerwcu 2018 r. zakończono fazę projektową i uzyskano pozwolenia na budowę.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Gaz ziemny dla Polski i Słowacji

Nowa infrastruktura przesyłowa połączyła węzeł gazu w Strachocinie z tłocznią Veľké Kapušany (Wielkie Kapuszany) na Słowacji. Pozwoli na sprowadzanie do Polski 5,7 mld m3 gazu rocznie i na przesyłanie 4,7 mld m3 paliwa w takim czasie do naszych południowych sąsiadów.

Przeczytaj także: 50 największych producentów ropy naftowej – ranking 2022

    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia

    Powiązane

    Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.