Zatwierdzono plany budowy wartego 20 milionów funtów brytyjskich zakładu w Szkocji, który przekształci odpady z tworzyw sztucznych w wodór.
Stacja tankowania wodoru do samochodów osobowych. Fot. Adobe Stock
- Innowacyjna fabryka przekształcająca odpady z tworzyw sztucznych w wodór powstanie w Szkocji
- To część planu przejścia Wielbiej Brytanii do neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla
- W niedalekiej przyszłości inwestorzy planują wybudować jeszcze 11 takich obiektów
Rada West Dunbartonshire dała zielone światło dla budowy zakładu, drugiego tego rodzaju w Wielkiej Brytanii, który będzie przerabiał plastik na wodór. Pierwszy to fabryka Protos Peel NRE w Cheshire - rozpocznie pracę jeszcze w tym roku. Oba obiekty mają na celu pomoc w produkcji czystszej energii, aby wesprzeć przejście Wielkiej Brytanii do neutralności emisyjnej.
Recykling dla energetyki
Inwestorzy wykorzystają technologię Powerhouse Energy do stworzenia lokalnego źródła zrównoważonego wodoru z nienadających się do recyklingu tworzyw sztucznych, przeznaczonych do składowania, spalania lub eksportu za granicę. Dzięki temu nie tylko ograniczy się zanieczyszczenie planety długodegradowalnym plastikiem ale przy jego pomocy otrzyma się zieloną energię.
Wodór wytworzony w fabryce będzie wykorzystywany jako paliwo do ciężarówek, autobusów i samochodów osobowych. W planach jest stworzenie połączonej w fabryką stacji tankowania wodoru. Projekt wpisuje się w politykę wodorową Wielkiej Brytanii opartą na opublikowanej niedawno Strategii Bezpieczeństwa Energetycznego.
Nowe technologie dla klimatu
Richard Barker, dyrektor ds. rozwoju w Peel NRE (główny wykonawca) powiedział: To fantastyczny moment dla West Dunbartonshire i okolic. Pokazuje, jak Wielka Brytania wprowadza innowacje w dziedzinie nowych technologii dla klimatu. Budowana fabryka będzie odpowiadać na dwa wyzwania współczesnego świata, którymi są rozwiązywanie problemów z plastikiem oraz produkcja zrównoważonego paliwa dla przyszłych pokoleń.
Wizualizacja fabryki przerabiającej odpady z tworzyw sztucznych na wodór, która powstanie w Szkocji. Fot. https://www.theconstructionindex.co.uk
Chociaż ekolodzy jak i przedsiębiorcy kładą duży nacisk na usuwanie plastiku z rynku, nadal istnieją i będą istnieć tworzywa sztuczne, które wymagają odpowiedniego zarządzania kiedy staną się odpadami. Innowacyjna fabryka o wartości 20 milionów funtów ma odegrać kluczową rolę w jak najlepszym wykorzystaniu tego typu materiałów nienadających się do recyklingu, a uzyskany z nich wodór będzie w stanie pomóc w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla z pojazdów.
Szkocja pionierem technologii wytwarzania wodoru z plastiku
Zero Waste Scotland szacuje, że każdego roku w Szkocji wytwarza się około 500 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych, a badania przeprowadzone przez Anthesis na zlecenie Peel NRE pokazują, że około 300 tys. ton znajduje się w centralnym pasie Szkocji.
Firma Peel NRE podpisała umowę o współpracy z Powerhouse Energy Group w celu opracowania 11 zakładów przetwarzania tworzyw sztucznych na wodór. Projekt ma zostać zrealizowany w ciągu najbliższych kilku lat.
Szacuje się, że ukończenie budowy obiektu w West Dunbartonshire zajmie około 15 miesięcy.
Przeczytaj także: Wielkopolska Dolina Wodorowa ma nowego partnera
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.