Enea Nowa Energia, spółka z Grupy Enea, będzie kooperować z województwem wielkopolskim w zakresie wykorzystania zielonego wodoru w energetyce. Strony podpisały już porozumienie dotyczące rozwoju Wielkopolskiej Doliny Wodorowej.
Produkcja wodoru. Fot. vchalup/Adobe Stock
- W 2050 r. Enea ma osiągnąć neutralność klimatyczną
- Wodór może być podstawą bezemisyjnego transportu czy ogrzewania
- W Unii Europejskiej konsumpcja wodoru jest minimalna
Wielkopolska Dolina Wodorowa ma promować rozwój technologii wodoru na potrzeby głównie branży energetycznej. Zajmie się m.in. stworzeniem systemów magazynujących energię i stabilizujących sieć energetyczną, które wykorzystywałyby zielony wodór wytworzony z odnawialnych źródeł energii. Celem jest przyczynienie się do dekarbonizacji polskiej gospodarki.
Enea stawia na wodór
Paweł Majewski, prezes Enei, powiedział, że zaangażowanie w Wielkopolską Dolinę Wodorową wpisuje się w realizację Strategii Rozwoju Grupy Enea, która zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r.
Jako grupa energetyczna, silnie obecna w Wielkopolsce, będziemy ważnym partnerem przedsięwzięcia, a nasza wiedza i doświadczenie będą przydatne w rozwoju projektu. Spółki z naszej Grupy już dziś pracują nad wykorzystaniem wodoru w energetyce, także do stabilizacji sieci energetycznych oraz efektywnego wykorzystania energii z OZE. Liczymy na rozwój współpracy i budowę w Wielkopolsce ekosystemu wspierającego innowacje związane z zielonym wodorem.
W minionym roku spółka Enea Ciepło podpisała umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na prace badawczo-rozwojowe dotyczące możliwości wykorzystania zielonego wodoru w ciepłownictwie.
Zastosowanie wodoru. Po co nam to?
Wodór to przyjazne środowisku paliwo, może być stosowany w pojazdach elektrycznych, gwarantuje stosunkowo duży zasięg (około 500 km na jednym zbiorniku). Jego zaletą jest także krótki czas tankowania. Zdaniem ekspertów, w przyszłości wodór będzie alternatywą dla paliw kopalnych i baterii litowo-jonowych, głównie w transporcie publicznym.
W 2021 r. opublikowano raport o roli wodoru w planie osiągnięcia przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 r. Podkreślono, że wodór może być podstawą bezemisyjnego transportu, ogrzewania i procesów przemysłowych. Przy czym obecnie udział wodoru w konsumpcji energii w UE to zaledwie 2%. Komisja Europejska zakłada, że w 2030 r. osiągnie on 32%.
Wcześniej, w 2018 r. w Tokio, stolicy Japonii, podpisano porozumienie ws. technologii wodorowych. Deklarację parafowali przedstawiciele 30 państw, w tym Polski, a także m.in. Kataru, RPA, Australii czy Nowej Zelandii.
Przeczytaj także: Hydrotug – pierwszy na świecie holownik napędzany wodorem zwodowany
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.