• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu – dach nad nowym zbiornikiem [film]

Opublikowano: 23-06-2022 Źródło: Gaz-System

Budowany trzeci zbiornik na gaz skroplony w terminalu LNG w Świnoujściu został przykryty ważącym ponad 1000 ton dachem. Po zakończeniu rozbudowy zdolności regazyfikacyjne wzrosną do 8,3 mld m sześc. rocznie.


Nałożono dach na zbiornik w terminalu LNG w Świnoujściu. Fot. Gaz-System Nałożono dach na zbiornik w terminalu LNG w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

Pojemność trzeciego zbiornika terminalu LNG w Świnoujściu wyniesie 180 tys. m3. Kopuła stalowego dachu ma około 80 m średnicy i masę przekraczającą 1000 ton. Wykorzystując poduszkę ze sprężonym powietrzem uniesiono ją na wysokość 40 m. Użyto sześciu wentylatorów – przepływ powietrza doszedł do 80 tys. m3/godz. Obiekt unosił się w tempie 20 cm/min, całą operację przeprowadzono w ciągu 200 min.

Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Równocześnie z budową zbiornika powstaje w terminalu LNG nabrzeże dla statków, które umożliwi cumowanie, postój, załadunek i rozładunek mniejszych metanowców. Pojawi się też możliwość przeładunku gazu skroplonego między zbiornikowcami (ang. transhipment) oraz bunkrowania mniejszych jednostek, jak holowniki, wykorzystujących LNG jako paliwo.

Rozbudowa terminalu pozwoli na zwiększenie importu surowca, uruchomienie nowych usług (bunkrowanie, załadunek mniejszych tankowców) i zwiększenie elastyczności pracy instalacji. W pierwszym, zakończonym na początku 2022 r. etapie prac moce regazyfikacyjne obiektu wzrosły z 5 mld m3 do 6,1 mld m3. Po realizacji trzeciego etapu pod koniec 2023 r. możliwości wzrosną 8,3 mld m3.

Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu należy do unijnych Projektów Wspólnego Zainteresowania (ang. Project of Common Interest). Jest dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 w ramach projektu „Rozszerzenie funkcjonalności Terminalu LNG w Świnoujściu”.

Przeczytaj także: Baltic Pipe: gazociąg Goleniów-Lwówek gotowy do nagazowania

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!