• Terminal w Luizjanie będzie produkować rocznie 13,3 mln ton LNG
  • PGNiG zamówił wieloletnie dostawy po 5,4 mld3 gazu ziemnego po regazyfikacji od 2026 r.
  • W 2023 r. przypłyną pierwsze metanowe w ramach innego kontraktu długoterminowego

Długoterminowy kontrakt na duże dostawy LNG

Terminal skraplający LNG Plaquemines powstanie w Luizjanie. Będzie produkować rocznie 13,3 mln ton skroplonego gazu ziemnego. PGNiG zakontraktowało zakup 4 mln ton LNG (5,4 mld3 po regazyfikacji) każdego roku. Będzie to znaczna część surowca odbieranego w ramach umów długoterminowych.

Przy realizacji naszej drugiej instalacji chcemy wykorzystać doświadczenia z terminalu Calcasieu Pass, który pobił światowe rekordy pod względem szybkości realizacji. W tej szczególnie wymagającej sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie światowy rynek energii, inwestycja uzyskała solidne wsparcie finansowe i komercyjne, które pozwoliło nam na formalne uruchomienie tego projektu – komentuje Mike Sabel, prezes spółki Venture Global LNG.


Pierwsze metanowce w 2026 r.

Pierwsze dostawy z terminalu Plaquemines zaplanowano na 2026 r. Natomiast w 2023 r. PGNIG rozpocznie zakupy 1,5 mln ton LNG rocznie (2 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji) z terminalu w Calcasieu Pass, także w ramach wieloletniej umowy. Ten obiekt eksportuje surowiec od lutego 2022 r. 14 maja dostał z niego pierwszy ładunek dla Polski zakupiony na rynku spot (jednorazowych transakcji).

Obie umowy PGNiG z Venture Global zostały oparte na formule free-on-board, co oznacza, że odpowiedzialność za odbiór i transport LNG spoczywa na kupującym. Przygotowując się do realizacji tych kontraktów, Grupa PGNiG wyczarterowała długoterminowo osiem statków do przewozu skroplonego gazu ziemnego. Statki zostaną zbudowane specjalnie na potrzeby realizacji umów czarterowych PGNiG. Pierwsze dwa wejdą do użytku w 2023 r. – czytamy w komunikacie.

Przeczytaj także: 50 największych producentów ropy naftowej – ranking 2022