• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pomorskie gminy najchętniej korzystają z programu Czyste Powietrze

Opublikowano: 27-06-2022 Źródło: PAS

W pierwszym kwartale 2022 r. największą aktywność w składaniu wniosków do programu Czyste Powietrze wykazali mieszkańcy Pucka na Pomorzu. Siedem gmin z woj. pomorskiego znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu.


Pomorze najchętniej korzysta z programu Czyste Powietrze. Fot. Gerardo/Adobe Stock Pomorze najchętniej korzysta z programu Czyste Powietrze. Fot. Gerardo/Adobe Stock
  • Gminy pomorskie złożyły najwięcej wniosków (w stosunku do liczby domów) w programie Czyste Powietrze
  • Tylko w 11 gminach na 2477 chętnych na wymianę kopciuchów było więcej niż 100
  • Od początku programu najwięcej wniosków ogółem złożono na Śląsku

Pomorze w 2022 r. wyprzedziło Śląsk

Za Puckiem znalazła się gmina Stare Pole, także z Pomorza, a na trzecim śląskie uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój. Po długim okresie dominacji woj. śląskiego liderem zostało woj. pomorskie – siedem z najbardziej aktywnych gmin jest z tego regionu. Dane dotyczą I kwartału 2022 r. i są oparte o liczbę wniosków (na wymianę źródła ciepła i/lub termomodernizacji budynku) złożonych w gminie w stosunku do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na jej terenie.

Najwięcej wniosków ogółem złożono w Rybniku – 291. Kolejne pozycje zajmują Łódź (193) i Bielsko-Biała (159). Z 2477 gmin w Polsce, tylko w 11 gminach liczba chętnych przekroczyła 100. Powyżej 20 wniosków odnotowano w 20% gmin.


Najwięcej wniosków ogółem złożono w woj. śląskim

Dobrze radzi sobie woj. śląskie, w którym od 1 stycznia 2022 r. obowiązuje zakaz użytkowania kopciuchów. Na 50 czołowych gmin 12 jest z tego województwa. A pod względem całkowitej liczby wniosków złożonych w I kwartale – było ich 6397. Znacznie gorsza sytuacja jest w woj. podkarpackim. Najaktywniejsza gmina z Podkarpacia (Kuryłówka) jest na dalekiej, 231 pozycji. Zarówno promocja programu dotującego wymianę kotłów, jak i antysmogowa świadomość mieszkańców tego województwa, jest na znacznie niższym poziomie – informuje Polski Alarm Smogowy.

Wymiana źródeł ogrzewania od początku programu Czyste Powietrze. Źródło: PAS/NFOŚiGW Wymiana źródeł ogrzewania od początku programu Czyste Powietrze. Źródło: PAS/NFOŚiGW

Małopolska lepsza od Mazowsza

Od 2023 r. przepisy zakazujące użytkowania najbardziej emisyjnych kotłów wejdą w życie w Małopolsce, na Mazowszu i w woj. łódzkim. Pierwszy z regionów jest dość aktywny: ma siedem gmin w pierwszej pięćdziesiątce rankingu, a dwa pozostałe po jednej. W woj. małopolskim złożono prawie 5 tys. wniosków, co daje pozycję wicelidera. Od początku programu Czyste Powietrze najwięcej wniosków, 61 050, złożono w woj. śląskim. Druga jest Małopolska (38 049), a na najniższym podium znalazło się Mazowsze (36 041).

Rośnie zainteresowanie pompami ciepła

W pierwszych trzech latach programu Czyste Powietrze największą popularnością cieszyły się kotły gazowe, ale od 2022 r. zainteresowanie spada. W styczniu miały jeszcze udział 47%, a kwietniu – 26%. Za to pompy ciepła od stycznia 2021 r. do kwietnia 2022 r. poszybowały z 17% do 49%. Rozwiązanie to w połączeniu z termomodernizacją budynku i fotowoltaiką skutkuje nie tylko wymiernymi korzyściami dla środowiska, ale również dla portfeli gospodarstw domowych – czytamy w komunikacie.

Ranking powstał przy współpracy NFOŚiGW, Polskiego Alarmu Smogowego i Banku Światowego. Najnowsze dane obejmują I kwartał 2022 roku i można je sprawdzić przez specjalną wyszukiwarkę dostępną na stronie polskialarmsmogowy.pl/ranking oraz czystepowietrze.gov.pl.

Przeczytaj także: W 80% gmin spalanie śmieci pozostaje praktycznie bezkarne

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia