Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozbuduje podziemny magazyn gazu ziemnego w Wierzchowicach. Dodatkowa pojemność 800 mln m sześc. zwiększy możliwości przechowywania surowca o jedną czwartą, do 4 mld m sześc.
Podziemny magazyn gazu ziemnego w Wierzchowicach. Fot. PGNiG
- Pojemność magazynu w Wierzchowicach wzrośnie z 1,3 mld m3 do 2,1 mld m3
- Zwiększy się też tempo zatłaczania i odbioru gazu ziemnego
- Inwestycja pozwoli na lepsze bilansowanie rynku i zwiększy bezpieczeństwo dostaw
Więcej zapasów gazu pod ziemią
Rozbudowa magazynu gazu w Wierzchowicach będzie znaczącym wzmocnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski. W efekcie tej inwestycji nasze możliwości gromadzenia zapasów gazu wzrosną aż o 25%, czyli dodatkowe 800 mln m3. Dzięki temu będziemy bardziej odporni na takie kryzysy jak ten, z którym mamy obecnie do czynienia w Europie. Inwestując w infrastrukturę magazynową, zwiększamy potencjał polskiego rynku gazu – mówi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, prezes PGNiG.
Inwestycja w podziemny magazyn gazu ziemnego Wierzchowice na Dolnym Śląsku zwiększy jego pojemność z 1,3 mld m3 do 2,1 mld m3. Będzie to połowa krajowych zdolności magazynowania błękitnego paliwa, które łącznie osiągną 4,03 mld m3. Ważnym celem przedsięwzięcia jest zwiększenie mocy zatłaczania i odbioru gazu. Dzięki temu wyższa będzie jego elastyczność i możliwość wykorzystania w razie nagłego zwiększenia zapotrzebowana.
Wzrost możliwości tłoczenia w obie strony
W wyniku rozbudowy w Wierzchowicach będzie można zatłaczać 19,2 mln m3/dobę (aktualnie to 14,4 mln m3). O 66% wzrosną możliwości odbioru, z 14,4 mln m3 do 24 mln m3 na dobę.
W ramach prac zaplanowano wykonanie trzech odwiertów do zatłaczania i odbioru gazu ziemnego, rozbudowę instalacji do osuszania gazu, a także montaż dodatkowych agregatów sprężających do tłoczenia gazu. Wartość przedsięwzięcia przekracza 385 mln zł, a realizacja zajmie do 30 miesięcy.
Pojemność podziemnych magazynów gazu rośnie od lat
Ze względu na czas i koszt budowy, instalacje magazynowe wymagają długofalowej strategii. PGNiG ma taką strategię i konsekwentnie ją realizuje. W ostatniej dekadzie zwiększyliśmy pojemność krajowych magazynów o 1,5 mld3, a więc niemal o 100%. W ubiegłym roku zakończyliśmy budowę klastra B w magazynie kawernowym w Kosakowie – informuje Iwona Waksmundzka-Olejniczak. Jednak, aby te inwestycje miały realny wpływ na bezpieczeństwo dostaw, trzeba w nich zgromadzić odpowiednie zapasy gazu. Dlatego z równą determinacją realizujemy zasadę pełnego zatłoczenia magazynów przed sezonem grzewczym. W tym roku, ze względu na sytuację geopolityczną, proces napełniania magazynów rozpoczęliśmy wcześniej i dziś są one wypełnione niemal w całości – dodaje.
Podziemne magazynu gazu w kraju należą do PGNiG, a ich operatorem jest spółka Gas Storage Poland należąca do Grupy Kapitałowej PGNiG.
Siedem magazynów PGNiG
Przy rosnącym popycie na surowiec rozbudowa pojemności i mocy w Wierzchowicach pozwoli na lepsze zbilansowanie i poprawę bezpieczeństwa dostaw. Także dla sektora elektroenergetyki wykorzystującego gaz ziemny jako paliwo.
PMG Wierzchowice to magazyn złożowy, w którym surowiec gromadzony jest w wyeksploatowanym złożu. Odkryto je w 1971 r. a wydobycie prowadzono przez 23 lata. W 1995 r. sczerpane złoże gazu przekształcono w magazyn, którego pojemność wynosiła początkowo 0,6 mld m3. Do zatłaczania i odbioru zapasów wykorzystywano odwierty, którymi wcześniej prowadzono eksploatację. W kolejnych latach systematycznie zwiększano pojemność instalacji – czytamy w komunikacie.
Tego rodzaju obiektów PGNiG ma pięć, dodatkowe dwa to magazyny kawernowe, gdzie gaz jest gromadzony w pustych przestrzeniach w złożach soli powstałych w wyniku jej wypłukiwania (tzw. ługowania). Ich cechą jest duża szybkość zatłaczania i wytłaczania.
Przeczytaj także: W Polsce otwarto nową kopalnię ropy i gazu w woj. lubuskim
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.