• Kopalnie Lubiatów i Dębno mają 75% udziału w produkcji ropy przez PGNiG
  • W Dębnie zostanie wydobyte 440 tys. ton więcej tego surowca
  • W Lubiatowie produkcja gazu ziemnego podwoi się

Program na cztery lata

Kopalnie Lubiatów i Dębno wydobywają ropę naftową i gaz ziemny, ale przede wszystkim ten pierwszy surowiec. Łączne roczne wydobycie wynosi ponad 480 tys. ton, czyli 75% całej produkcji ropy przez koncern.

Program inwestycyjny będzie realizowany przez cztery lata i pochłonie 700 mln zł. Praca obu kopalni zostanie zoptymalizowana przy użyciu cyfrowych narzędzi rozwijanych w ramach projektu Smart Field.


Więcej ropy i gazu w Dębnie

W Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego (KRNiGZ) Dębno zostanie rozbudowana instalacja technologiczna, zmodernizowany zostanie ośrodek centralny, przewidziano montaż budowie generatora energii elektrycznej. Dzięki temu będzie możliwe podłączenie do eksploatacji trzech odwiertów ze złoża gazu ziemnego Różańsko, z którego produkcja przyniesie 80 mln m3 rocznie w przeliczeniu na gaz wysokometanowy.

Modelowanie cyfrowe i wsparcie sztucznej inteligencji pozwoliło na optymalną konfigurację dalszych prac, które doprowadzą do wzrostu wydobycia ropy naftowej. Zaplanowano wykonanie pięciu otworów eksploatacyjnych na złożu Barnówko-Mostno-Buszewo, z których zostanie wydobyte dodatkowe 440 tys. ton surowca. To o 10% więcej niż zakładano dla tej kopalni w okresie jej użytkowania.

Lubiatów podwoi wydobycie gazu ziemnego

W KRNiGZ Lubiatów zostaną podłączone nowe odwierty eksploatacyjne i zainstalowane kompresory do zatłaczania gazu w celu stymulacji produkcji ropy. Wydobycie gazu ziemnego zwiększy się o 100 mln m3 rocznie (w przeliczeniu na gaz wysokometanowy), co oznacza podwojenie produkcji. Zostanie ustabilizowany poziom pozyskiwania ropy naftowej (nie ma możliwości jego zwiększenia, a bez inwestycji by spadał o 8% rocznie).

Czas życia kopalń wzrośnie o 15–20 lat. Zasoby wydobywalne w kopalni Lubiatów oszacowano na 7,3 mln ton ropy naftowej i 7,3 mld m3 gazu ziemnego zaazotowanego. Do tej pory wykorzystano z nich odpowiednio 2,36 mln ton i 2,34 mld m3 surowców.

W Dębnie zasoby do wykorzystania to 12,6 mln ton ropy naftowej i 7,65 mld m3 gazu zaazotowanego. Wydobyto 7,65 mln ton pierwszego surowca i 6,66 mld m3 drugiego.

Przeczytaj także: 50 największych producentów ropy naftowej – ranking 2022