Spółka Gaz-System zadecydowała o zwiększeniu od lipca 2022 r. rocznych możliwości załadunku na cysterny skroplonego gazu ziemnego w Terminalu LNG w Świnoujściu o dodatkowe 55 tys. ton

Terminal posiada trzy stanowiska do załadunku cystern. Od lipca można nimi przeładować 185 tys. ton LNG rocznie. Dotychczas było to 130 tys. ton, zatem doszło do wzrostu o ponad 40%. W ciągu doby można załadować nawet 40 cystern samochodowych.
Fot. Gaz-System
Przyczyna tego wzrostu jest rosnący popyt krajowy na LNG, z którego korzystają tzw. wyspy z izolowaną siecią gazowniczą (bez dostępu do systemu przesyłowego). Cysterny zawożą paliwo do lokalnych stacji regazyfikacji, gdzie z cieczy zmienia się w substancję lotną i lokalnymi gazociągami jest dostarczany odbiorcom.
Do tej pory z terminalu wyjechało ponad 18 tys. cystern. Jednorazowo zabierają one 18 ton ładunku, czyli 40 m3 LNG. Surowiec po regazyfikacji zwiększa swoją objętość 600-krotnie, co oznacza, że jeden transport to 24 tys. m3 gazu ziemnego.
Fot. Gaz-System
W 2020 r. do cystern przeładowano mniej więcej 60 tys. ton gazu skroplonego, w 2021 r. poziom przekroczył 100 tys. ton.
Przeczytaj także: Wzrośnie pojemność podziemnych magazynów gazu PGNiG

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.